Giresun Ekpres

Katı atıklar ayrıştırılıyor

Tirebolu Belediyesi ilçe genelinde topladıkları katı atıkların analizini yaparak geri dönüştürülmeye uygun atıkları hesaplamayı planlıyor.
Bu haber 2017-10-17 11:33:42 eklenmiş ve 115 kez görüntülenmiştir.

Katı atık karakterizasyon çalışması, Tirebolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Tahsin Eyibil Başkanlığında kurulan komisyonda Çevre Mühendisi Eylem Karaca ve Firmanın görevlendirdiği Çevre Mühendisi Canan Aşkar nezaretinde gerçekleştirdi. Bu çalışma için öncelikle ilçenin 3 ayrı bölgesinden atık konteynırlarından çöpler alınarak Düşük, Orta ve Yüksek olmak üzere gruplara ayrıldı. Gruplandırılan Çöp Konteynırından çıkan atıklar ayrı ayrı seçilip tartılarak hesaplandı.

ATIKLARIN 16 AYRI KATEGORİDE SEÇİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3 ayrı bölgeden alınan çöp Konteynırlarından çıkan atıkların ayrıştırılmasının ardından ortaya çıkan sonuçta geri dönüşüme uygun maddelerin farklı olması durumunda her bölge için farklı bir çalışma yapılarak geri dönüşüm maddelerinin toplanmasının sağlanması hedefleniyor.

DAHA YAŞANILABİLİR TİREBOLU İÇİN ADIMLAR ATILIYOR

 

Analiz yapılması için 3 bölgenin ayrılmasında Bölgenin yaşam standartları, halkın gelir seviyesi ve emlak değerleri göz önüne alındı. Yapılan Analizler sonucunda çıkan atıkların % 60’a yakını geri dönüşümde değerlendirilebilir olduğu ortaya çıktı. Geri dönüşümde ayrılan maddeleri tekrar değerlendirmek, bir ürünü sıfırdan yapmaktan daha az maliyetli olduğu belirtildi. Tirebolu Belediyesi, analizleri üç ay ara ile yaparak her mevsimde tekrarlayacak. Analizler sayesinde geri dönüşümle atıklar milli servet olarak ekonomiye can katacak ve Tirebolu Belediyesinin şehir çöplerini imha etmek için harcamalarını olumlu olarak etkileyecek. Tirebolu Belediyesi tüm resmi Kurumlarla iletişime geçerek geri dönüşüm konusunda halkı bilgilendirmeyi planlıyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri