Giresun Ekpres

“Fındıkta bir yol haritası belirlenmelidir”

Dünya Fındık üretiminin %70’ini karşılayan Türkiye’de yıllardır Fındık için doğru dürüst bir strateji belirlenememesinin vahim bir hata olduğunu söyleyen SP İl Başkanı Bektaş, “AKP hükümetinin de çözüm diye ortaya sunduğu Fiskobirlik’i devre dışı bırakarak ‘Serbest Piyasa’ sistemine geçmek olmuştur. Fındık gibi stratejik bir üründe piyasayı serbest bırakmak yapılabilecek en büyük hata olmasına rağmen, bu politikasından vazgeçmeyen hükümet, şimdi ise kendi savunduklarını yalanlarcasına serbest piyasaya müdahale etmek zorunda kalmıştır. Bunlar günübirlik, kısa vadeli ve çözüm üretmekten uzak politikalardır. Bunların üreticiye ve ekonomiye hiçbir getirisi yoktur. Bu politikalar ancak tekelleşmiş olan piyasa aktörlerinin işine gelmektedir” edi.
Bu haber 2017-11-04 10:38:49 eklenmiş ve 77 kez görüntülenmiştir.

İşlenmeden, hammadde olarak ihraç edilmesine rağmen, Türkiye ekonomisine tek başına yıllık 2,5 milyar dolar getirisi olan Fındığın, Tarım Bakanlığı nezdinde ayrı bir müdürlüğünün olmamasının da kabul edilemez olduğunun altını çizen Bektaş şunları kaydetti;

“FİSKOBİRLİK’in daha da güçlendirilerek mutlaka piyasaya sokulması, müdahale alımlarını TMO’nun değil Fiskobirlik’in yapması lazım. Çünkü zaten bu iş için kurulmuş bir kuruluş, devre dışı kalması piyasayı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca bütün bu gelişmelerden sonra her zaman ısrarla vurguladığımız uzun vadeli çözüm önerilerinin mutlaka ortaya konulması lazım. Yarından başlayarak fındık ile ilgilenen tüm kesimlerin görüşünün alınarak –özellikle üreticilerin- adım adım uygulanacak bir ‘Fındık Politikası’ belirlemeye ihtiyaç vardır. Üretimden, tüketime her safhada belirlenecek politikaların özellikle üretici lehine ve Türkiye Ekonomisine katkı sağlayacak şekilde belirlenerek, uygulama aşamasında gerekli yatırım ve teşviklerle hayata geçirilmesi lazım. Çünkü fındık stratejik bir üründür, doğru politikalar belirlenir ve uygulanırsa ekonomik olarak getirisi çok yüksek olacaktır.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri