Giresun Ekpres

“Dolar coştu, borç coştu”

SP Merkez İlçe Başkanı Saim Öksüz yaptığı yazılı açıklamada, hem ülke ekonomisi hem de vatandaşın ekonomisinin tamamen faiz sistemi üzerine oturtulduğunu belirterek, “Sayın Ekonomi Bakanı “coştuk” ifadesini kullanıyor.
Bu haber 2017-11-07 09:33:06 eklenmiş ve 122 kez görüntülenmiştir.

Bu gerçekleri tamamen gizlemeye yönelik açıklamalardan başka bir şey değildir. Neyin coştuğu apaçık ortada. Birkaç yıl önce günlük siyasi rant için bozdurma kampanyaları yapılan dolar son günlerde 3,5 lira seviyelerinden 3,85 liraya kadar yükseldi. Ülkemizin 842,5 milyar liralık borucunun neredeyse 320 milyar liralık kısmı döviz cinsinden. Dolardaki bu artış 2-3 gün içinde 22 milyar TL daha borçlanmamıza neden oldu. Dolar coştu, borç coştu. Üstelik hiçbir yatırım yapmadan. Öylesine cebimizden çıkıp gitti. Kimin cebinden çıktı. İşçinin, emeklinin, asgari ücretlinin, yatırımcının, işverenin... Yani herkesin cebinden çıktı. 6 ayda denk bütçe yapan, borçlanmayan Milli Görüş ekonomi politikası varken, 15 yılda bir türlü milli olamayan, 2018 yıllı faiz ödemesine 71 milyar lira ayıran ve bizi iki günde 22 milyar TL borçlandıran bir sömürü düzeni politikası var. Sömürü düzeni diyorum çünkü faiz sistemini ortadan kaldırmaya yönelik olmayan bütün politikalar sömürü düzeni politikasıdır. Faize ödenen 71 milyar lira bu milletin alın teri, emeği, gecesi, gündüzü, geleceği demektir. Bu para ile bir yılda 2 tane otomotiv fabrikası kurulur. 2-3 tane yerli otomotiv markası çıkarılır. Bu para ile 10 tane köprü yapılır. Bu para ile üretici desteklenir. Bu para ile asgari ücret açlık sınırının üzerine çıkarılır. İşçiye memura en az %15 zam yapılır. Maalesef bütün bunları her yıl kaybediyoruz” dedi.

BORÇ BORÇLA ÖDENMEZ?

“İktidarın uygulamış olduğu mevcut politikalar ile ekonominin faiz sarmalından ve borçtan kurtulma ihtimali kesinlikle yok” diye Öksüz şunları kaydetti;

“Sürekli borçlanma üzerine kurulmuş, kısır bir döngünün içinde bütün gücümüzü kaybediyoruz. Kasım 2017 döneminde iç borç ödemesi 4,4 milyar TL ve bu borcu ödemek için 6,2 milyar TL’lik yeniden iç borç yapılacak. Aralık 2017 yılında 2,6 milyar liralık iç borç ödemesi için 3,5 milyar yeniden borçlanılacak. Yani borç yeniden borçla hatta daha fazla borç ile ödenecek. Böyle bir politika olmaz. Bütün bunların üzerine bir de özelleştirmeler var. Varlıkların ve kazanımların elden çıkarılması. Evdeki eşyaları satmaya devam ediyoruz. 15 yıl sonra hala borçlanmaya devam ediyorsak, hala satmaya devam ediyorsak, hala faiz ödüyorsak bir yerlerde yanlış giden bir şeyler var demektir. İktidarın ekonomi politikalarını bir an evvel gözden geçirmesi gerekli.”

VERGİLER NEDEN HİBE EDİLDİ?

SP İlçe Başkanı Öksüz açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi;

 

“Gelir İdaresi Başkanlığı’nın verilerine göre 17 firmanın yaklaşık 3 milyar liralık vergisi uzlaşma sonucu 74 milyon liraya indirildi. Hatta 3 firmanın vergisinde sıfır lira üzerinde uzlaşıldı. Bunlardan bir tanesi 422 milyon liraydı, bir tanesi 390 milyon lira ve bir tanesi 377 milyon liraydı. 1 kuruş dahi vergi ödemeyecekler. 3 adet GSM firması vatandaştan peşin almış olduğu vergiyi devlete ödemedi ve devlet yaklaşık 4 milyar TL civarındaki vergiyi almaktan vazgeçti. Böylece GSM şirketlerinin devlete vereceği para cebinde kaldı. Kimin parasıydı bu? Vatandaşın devlete ödemiş olduğu vergiydi ve GSM şirketlerine hibe edildi. Açlık sınırı altındaki milyonlarca asgari ücretlinin maaşından vergi kesilecek, ama 3 firmanın vatandaştan peşin aldığı vergiye “istemem senin olsun” denilecek. Sadece bu üç firmaya hibe edilen vergi ile 3 tane 700 yataklı şehir hastanesi yapılırdı. Üstelik tüm donanımı da içinde. Ve 20 yıl hastane ve donanım kirası da ödenmemiş olurdu. Böyle bir ekonomi politikası olmaz. Uygulamaların tutar yanı yok. Ülkenin faiz düzeni ortadan kaldıracak politikalara, adil bir vergi sistemine ve zarar eden çılgın projeler yerine kâr eden akıllı projelere ihtiyacı vardır.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri