Giresun Ekpres

“UCUZ AYAK OYUNLARINA KARNIMIZ TOK”

Türk fındığı ve üreticisine yönelik tehdit ve baskılar karşısından susanların dilsiz şeytan olduğunu belirten Karan, yıllarca Türk fındığı üzerinden milyar dolarlar kazanarak, başka ülkelerdeki fındık dikim alanlarının genişletilmesine destek verenlerin gerçek yüzlerini göstermeye başladığını ifade etti.
Bu haber 2017-11-07 09:48:31 eklenmiş ve 91 kez görüntülenmiştir.

 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Ferrero’nun fındık kreması üretimi için tedarik ettiği fındığın büyük bir oranını karşılayan Türkiye’ye alternatif arayış içerisinde olduğuna yönelik haberlerin aba altından soba göstermek olduğunu kaydetti.

Türk fındık üreticisinin tehdit ve baskılara asla prim vermeyeceğinin altını çizen Karan, “Yıllarca Türk üreticisinin üretmiş olduğu fındık ile servetine servet katan, ama hep Türk fındık üreticisini arkadan vuran hani bir kardeşimiz varya, şimdide Kanada’ya fındık dikmekle, Türk fındık üreticisini tehdit etmekte. Bizim bu ucuz ayak oyunlarına karnımız tok. Yıllardır, Şili’de, Avusturalya’da, Gürcistan’da, Azerbaycan’da, Türkiye’den kazandıkları paralarla fındık dikim alanlarının genişletilmesini destekliyorlar. Türk fındığı ve üreticisine bu kadar ihanet edilemez. Pes artık. Birde çıkıp, “Türkiye’de fındık pahalı, alternatif arayış içerisindeyiz” diyorsunuz. Son 2-3 sezondur fındık fiyatını kim belirliyor. Biz mi belirliyoruz, siz belirliyorsunuz. Demek ki, gücünüz yetse hep üç kuruşa alacaksınız. Bizi Şili fındığı imiş, Kanada fındığıymış bunlarla korkutamazsınız. Türkiye, dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini elinde bulunduruyor. Buna hiç kimse da kimse engelleyemez. Siz ancak aba altında sopa göstermeye çalışarak, havanda su döğesiniz” dedi.

BORSALARDA 259 BİN 274 TON FINDIK İŞLEM GÖRDÜ

 

Ziraat Odası Başkanı Karan, açıklamasında ticaret borsalarında işlem gören fındık miktarlarına da dikkat çekerek, “geçtiğimiz günlerde yaptığımız “2017 rekoltesinin yüzde 70 alınıp, satıldı” derken ne kadar doğru bir tespitte bulunduğumuzu borsa verileri doğruluyor” ifadelerini kullandı. Karan, ticaret borsaları Eylül ayı tescil rakamlarına göre, 259 bin 274 ton fındığın serbest piyasalarda alınıp, satıldığını kaydetti. Karan, TMO tarafından üreticiden bugüne kadar 111 bin ton fındık alındığını ise sözlerine ekledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri