Giresun Ekpres

HEDEF, YILLIK 100 BİN KÖK ÜRETİM

Özellikle Akdeniz Bölgesinde yaygın olarak uygulanan topraksız tarım, Doğu Karadeniz Bölgesinde de yaygınlaşıyor. Giresun’da bir üretici ilk kez topraksız tarım üretimine başladı. Kurulan serada üretilen ilk ürünler ümit verici.
Bu haber 2017-11-08 09:50:30 eklenmiş ve 89 kez görüntülenmiştir.

Üretici Mustafa Karavelioğlu, Keşap Güneyköy köyünde bir dönümlük fındık bahçesini keserek üzerine topraksız tarım serası kurdu. Serada topraksız marul üretimine başlayan Karavelioğlu, yıllık 80 ila 100 bin kök topraksız marul üretmeyi hedefliyor. Giresun’da ilk olma özelliğini taşıyan topraksız marul üretiminin bir dekar arazide fındıktan elde edilen gelire göre daha karlı olduğu ifade ediliyor. Topraksız tarımın geleneksel tarıma göre daha avantajlı olduğunu belirten Karavelioğlu, Giresun’da bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti. Yıllık 100 bin kök civarında bir üretim hedeflediklerini belirten Karavelioğlu, “Bu tesisi tamamen kendi imkanlarımızla kurduk. İnşallah bu işte başarılı olacağız ve ilimize bir katma değer kazandıracağız” dedi. Karavelioğlu, seranın kurulmasında kendilerine manevi ve teknik destek veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Keşap İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yönetici ve personellerine teşekkür etti.

Topraksız marul üretimine başlanılan serayı ziyaret eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Arif Kahya, üretici Mustafa Karavelioğlu’nu tebrik ederek, bu tesisin örnek olacağını ifade etti.

Kendi imkanlarıyla kurduğu serada, yıllık 100 bin marul üretimi hedeflediklerini söyleyen Mustafa Karavelioğlu, “Bir dönüm alan içerisinde böyle bir uygulamaya başladık. Tabi topraklı tarım seralarında daha az verim alabiliyorsunuz. Topraksız tarımda yaklaşık bire üç gibi bir oranda daha fazla ürün dikebiliyorsunuz. Böyle suda yetişebilen ve suyla birlikte olabilen tamamen topraktan bağımsız, gerekirse burada olduğu sistemden bile alıp salatınızı yapıp yiyebiliyorsunuz. Her hangi bir kimyasal ilaç veya organik olmayan herhangi bir şey yok. Sadece vitamin ve minarel suya verdiğimiz vitaminlerle birlikte büyüyen bir sistem. Bilindiği gibi bölgemizde bir dönüm bir fındık bahçesinden ortalama 200 kilo civarında bir fındık alabiliyoruz. Buda, şuandaki fındığın satış fiyatına göre bakarsanız 2 bin lira civarında bir rakam oluşturuyor. Şimdi bu bizim sistemimizde 10 bin kapasitemiz var. Yıllık 8 yada 10 hasat düşünüyoruz. Yani yıllık ortalama 80 bin, 100 bin adet civarında bir marul sevkiyatı olmasını bekliyoruz. Tabi düşünürsek bunun piyasa fiyatlarına göre düşünürsek, fındıktan çok çok daha iyi avantajlı bir sistem olduğu görülecektir” dedi.

Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Arif Kahya ise, “Bu ilimizde bir ilk, bundan sonraki süreçte de bunun görülmesiyle beraber tekrar yeni müteşebbislerin buna başlayacağını düşünüyoruz. Sadece bölgemizin, ilimizin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar üretim yapılmış olsa bile bizim içim çok önemli bir değer olarak değerlendiriyoruz. Topraksız tarım zaten dünyada yoğun olarak yapılan bir tarım modeli. Bölgemizde de olmayan bir tarım modeli. Fındığa göre veya fındık değil ilimizde yapılan her türlü, hangi üretim modeli olursa olsun hepsine göre çok, çok çok karlı bir üretim” diye konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri