Giresun Ekpres

“Okullara hainlerin değil, kahramanların ismi verilsin”

Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, yönetmeliğin yeniden düzenlenmesini ve Atatürk, Cumhuriyet ve devrim karşıtı kişilerin okullara isimlerinin verilmemesini, bunun bir genelgeyle duyurulmasını istedi.
Bu haber 2017-11-24 09:34:09 eklenmiş ve 53 kez görüntülenmiştir.

Bu konuda kararlar alanlar hakkında soruşturma açılmasını da isteyen Bektaşoğlu, Tokat’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kuvai Milliye kahramanlarını hedef alan görüşleriyle tanınan ‘’Kurtuluş Savaşının Hain Şeyhülislamı olarak bilinen “Mustafa Sabri’ ve Saidi Nursi’nin isimlerinin bir okula verilmesine tepki gösterdi. CHP Milletvekili, “eğitim kurumlarına tartışmalı isimlerin değil, cumhuriyetimizin kurulmasında, korunup gelişmesinde katkıları olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği insanlığa faydalı hizmetleri olmuş, başarılar kazanmış alanlarında ünlü değerlerin veya o yöredeki yurttaşlarımız için anlam ifade eden veya isim verilecek okula katkı sağlamış kişilerin isimlerinin verilmeli “dedi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Bektaşoğlu, Bakan’a şu soruları yöneltti:

1- Tokat ilimizde yeni açılan İmam Hatip Lisesine , “Mustafa Sabri İmama Hatip Lisesi” adının verilmesi kararı alan Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilgili yönetmeliğin 15. Maddesinin (a) bendine göre kurulan komisyona ve önerilen ismi onaylayan yetkililer hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

2- İl Milli Eğitim Müdürlüğünce kurulan komisyonun pek çok isim dururken önerdiği ‘Mustafa Sabri’ye onay veren İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin ve dönemin Tokat Valisinin, onay veren bakanlık yetkililerinin aldıkları bu kararda bir kusur, art niyet görmekte misiniz?

3- Yine aynı yönetmeliğe aykırı olarak, Muş ilimizin Hasköy ilçesinde İmam Hatip Ortaokuluna “Said Nursi İmam Hatip Ortaokulu” bu ismin verilmesi gerekçesi nedir ve değiştirilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır? Sorumlular hakkında işlem yapılacak mıdır?

4-Ülkemizde bu tür tartışmalı isimlerin verildiği başka okul veya kurum adı var mıdır, varsa tespit edilmesi için bakanlık düzeyinde bir komisyon kurmayı, bu isimleri de değiştirmeyi düşünmekte misiniz?

5- Ülkemizin değişik yerlerindeki eğitim kurumlarına tartışmalı isimlerin değil, cumhuriyetimizin kurulmasında, korunup gelişmesinde katkıları olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği insanlığa faydalı hizmetleri olmuş, başarılar kazanmış alanlarında ünlü değerlerin veya o yöredeki yurttaşlarımız için anlam ifade eden veya isim verilecek okula katkı sağlamış kişilerin isimlerinin verilmesini sağlayan kararlar alınması için yeni bir yönetmelik hazırlayarak bir genelgeyle duyurmayı düşünmekte misiniz?

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri