Giresun Ekpres

TKDK’ DAN 252 MİLYON AVROLUK HİBE ÇAĞRISI

Kırsal alandaki göçü önleyerek, yeni yatırım ve istidam alanları oluşturmak için hibe destekleri devam ediyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörlüğü hibe destekleri için yatırımcılara çağrıda bulundu. TKDK tarafından bugüne kadar Giresun ekonomisine 40 milyon liralık yatırım kazandırıldı.
Bu haber 2018-10-02 14:37:27 eklenmiş ve 41 kez görüntülenmiştir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun IPARD II Programı – Üçüncü Başvuru Çağrı İlanına çıkıldığını belirterek, bu çağrı kapsamında yatırımcılara yaklaşık 252 Milyon Avro destek sağlanacağını bildirdi. IPARD I Programı kapsamında, dört yıllık süreç içerisinde Giresun ekonomisine 40 milyon liralık yatırım kazandırdıklarını dile getiren İl Koordinatörü Kurşun, bu fonlardan yararlanan 92 kişiye yaklaşık 15 milyon lira hibe ödendiğini belirtti.  IPARD II Birinci Başvuru Çağrı Döneminde desteklenecek 35 projeden, 2017 yılı içerisinde yatırım sürecini tamamlayan 9 projeye 1 Milyon 513 Bin lira hibe ödemesi gerçekleştirdiklerini ifade eden Kurşun, İkinci Başvuru Çağrı Döneminde kabul edilen projeler ile birlikte yaklaşık 14 milyon liranın faydalanıcıların hesabına aktarılacağını söyledi.

 İl Koordinatörü Kurşun: “Süt üretimi, kırmızı et üretimi ve kanatlı eti (hindi, kaz) üretimi, süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan, çiçek soğanı üretimi, arıcılık, zanaatkarlık (ahşap işi, metal işi, seramiklerin üretimi, toprak eşya, tekstil, taş işleme, deri işleme vb.), katma değerli ürünler, konaklama-yeme içme tesisleri, rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği (iç su balıkçılığı – alabalık, sazan, yayın balığı), makine parkları ve yenilenebilir enerji (GES, RES) yatırımları Üçüncü Başvuru Çağrı Dönemi kapsamında desteklenecek sektörler arasındadır. Bu sektörlerde %40 ile %70 arasında değişen hibe oranlarından faydalanmak isteyen yatırımcılarımızı İl Koordinatörlüğümüze davet ediyoruz. Burada yardım masalarına başvurup iletişim uzmanımızdan gerekli bilgileri alabilirler. Ayrıca İlimizde yatırım arsalarının azlığı ve çok pahalı olması münasebetiyle Koordinatörlüğümüz, fındık bahçelerinde fındık altında IPARD kapsamında ne gibi yatırımlar yapılabileceği ile ilgili çalışmalar ve bilgilendirme toplantıları yapmaktadır. Bu konuya ilgi duyan yatırımcılarımızın da Koordinatörlüğümüze ziyaretlerini bekliyoruz. Fındık altında tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, kışlık sebze fide ve fidanların üretilmesi, hindi yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan ve 10-30 büyükbaş süt inekçiliği gibi yatırımların fındık bahçelerinde gerçekleştirilmesi üzerine Kurumumuzca bilgilendirme toplantıları da yapılacaktır” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri