Giresun Ekpres

“KADIN ÇİFTÇİLERİMİZ FINDIĞIN ANNESİ”

Ferrero Fındık, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Karadeniz’in farklı bölgelerinden gelen 10 kadın çiftçiyi İstanbul’da ağırladı.
Bu haber 2018-03-07 14:26:37 eklenmiş ve 19 kez görüntülenmiştir.

 

İyi bir fındık üretimindeki en önemli unsurun kalite olduğunu ifade eden kadınlar, kaliteyi zirve noktaya çıkarmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.  Giresun, Trabzon, Ordu ve Düzce gibi illerden girişimci, öncü ve Değerli Tarım Projesi’nin uygulayıcısı kadınlar arasından seçilen kadın çiftçiler Ferrero Fındık tarafından İstanbul'da ağırlandı. İlk gün İstanbul’un tadını çıkartan kadınlar, ikinci gün ise Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu’dan Fadime Karagöz’ün “Tarımda Teşvik ve Destekler” sunumuyla bilinçlendi. Çiftçi kadınlarla daha sık bir araya geleceklerini ifade eden Ferrero Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Taşkın, ''Karadeniz’in farklı illerinden Düzce'den Sakarya’ya, Samsun'dan Trabzon’a, Ordu ve Giresun da dahil olmak üzere, pek çok bölgeden kadın çiftçilerimizi fındık üreticilerimizi İstanbul’da ağırladık. Bu bizim için çok önemli çünkü onların görülmeyen bu fındığın arkasında, Türkiye’nin dünyada birinci üretici olduğu fındığın arkasında, kadınların görünmeyen elleri var. Bu çok önemli çünkü orda müthiş bir bilgi birikimi var, emek var fındığın da annesi aslında onlar ve bunu gelecek nesle aktaran da kendileri. Biz biraz bunu da farkına varmalarını istedik. Bizim Karadeniz’de yürüttüğümüz 'Değerli Tarım Projesi'nin' değerli kadın çiftçileri kendileri. Bunun için İstanbul’da bir araya geldik. 'Değerli Tarım Projemiz eski bir proje ama son yıllarda özellikle fındık tarımına çok odaklandık ve çiftçilerle çok yakın bir çalışma içerisine girdik. Öncelikli olarak kalite diyoruz, çünkü dünyada rekabet edebilmek için fındıkta kalite çok önemli'' dedi.

“KADIN OLARAK DEĞERLİ OLDUĞUMUZU, BİZE HİSSETTİRDİNİZ DEDİLER''

Karadenizli Çiftçiler ile verimin arttırılması için çalışmalar yürüttüklerini belirten Taşkın, ''Hibe programlarını kendilerine açıkladık, gerek Karadeniz’de gerek tarımda olsun, gerek bunun yanı sıra akıllarına gelen ya da gelmeyen tarım turizminden olsun, hem devlet desteklerinden hem de Avrupa Birliği’nin hibe programlarından nasıl yararlanabilirler bunları gündeme getirdik. Ayrıca bir workshop çalışmamız oldu kendilerinin de önceliklerini anlayabilme, özellikle girişimci ruhuna sahip olanların çalışmalarını, işletmelerini, çiftliklerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda akıl yürütmeleri için bir takım workshoplar organize ettik. Kadınlar çok önemli misyonların taşıyıcısı anne ve yönetici olarak dolayısıyla bunu farkında olmaları çok önemli. Ellerindeki, kalplerindeki, akıllarında gücü farkına varıp bunu kullanmaları çok önemli. Bu 8 Mart’ta umarım bu bilincin farkına varılır, bütün kadınlarımız bunu daha da iyi anlar. Zaten çok önemli bir kısım bun farkında. Ben bugün ki toplantılarda şunu da duydum Karadenizli çiftçi kadınlarımızdan 'bizim kadın olarak değerli olduğumuzu, bize hissettirdiniz' dediler'' diye konuştu.

''KADIN DEMEK BİR BÜTÜN DEMEK"

30 yıldır çiftçilik yapan Kamile Kaygısız ise, ''Bahçemde neler yapacağımı öğrendim. Fındık hasadını yaptıktan sonra hemen dal gübremizi ve Mayıs Kurdu için ilacımızı atıyoruz. On dönümlük bir yerim vardı, eşimle birlikte dal budaması yaptık. İki ton aldığımız bir bahçeden dört tona çıktık. Türkiye’nin fındığı çok değerli, benim bahçemden çıkan fındık çok lezzetli bir fındık, ben her yerde yiyorum ama bilmiyorum belki de kendim ürettiğim için öyle geliyor ama bilinçli yapmak güzel. Şimdiye kadar yaptığım yerlerde eksikler varmış, Ferrore bize bunu öğretti. Her başarılı erkeğin arkasında bir başarılı kadın vardır, kadınlar çalışırsa bu ülke kalkınır diyorum. Çalışan kadını da çok seviyorum, çalışalım başaralım inşallah. Kadın her şey demek, anne olabilir, çiftçi olabilir, hizmetçi olabilir, ev kadını olabilir hiç fark etmiyor. Kadın demek bir bütün demek aslında'' ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri