Giresun Ekpres

ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİNE TEPKİ

Saadet Partisi Giresun Merkez İlçe Başkanı Saim Öksüz, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı olduklarını belirterek, şeker fabrikaları konusunun şuan yapılan ittifak görüşmelerinden daha çok önem arz ettiğini ifade etti.
Bu haber 2018-03-11 15:49:46 eklenmiş ve 18 kez görüntülenmiştir.

 

SP Merkez İlçe Başkanı Öksüz yaptığı yazılı açıklamada, şeker fabrikalarının özelleştirilecek olmasının düşündürücü olduğunu vurgulayarak,  “Zira hükümet uygulamış olduğu politikaların yanlış olduğunu neredeyse her gün itiraf etmektedir. 2004 yılından bu güne şeker fabrikaları üzerindeki baskıdan belki neredeyse kimsenin haberi yok. Ancak Cargill firması her yıl bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Özellikle son hazırlamış olduğu rapor Şeker Kurumunun KHK ile kapatılmasına zemin hazırlamıştır. Cargill firması NBŞ (Nişasta Bazlı Şeker) üretiminde dünyada tekel firmadır. Türkiye’de NBŞ üreten 5 firmanın 3’ü de Cargill firmasınındır. Cargill doğal şeker üretimi yapan ülkelerle ilgili raporlar hazırlayıp, maliyeti yüksek, zarar eden durumda göstererek ve NBŞ kotalarının hükümetler tarafından artırılmasını sağlayarak toplumun sağlığını tehlikeye sokmaktadır. NBŞ konusunda Avrupa ülkelerindeki kota yüze 0,2’den başlayıp yüzde 2’ye kadar çıkmaktadır. Oysa Türkiye’de bu kota yüzde 10’dur. Avrupa ülkeleri halkının sağlığını düşünürken bizde biraz gözardı edilmiştir. Ayrıca şeker fabrikalarının özelleştirilmesi bir süre sonra bazılarının zarar etmesine ve kapanmasına neden olacaktır. Şayet bu fabrikalar zarar etmesinden dolayı özelleştirilecek ise bu zararın neden kaynaklandığı ve önlemleri konusunda çalışmalar yapılıp, mecliste tartışılması gerekirken bir KHK ile özelleştirme yoluna gidiliyor. 2000 yılından bu yana şeker fabrikaları ile ilgili herhangi bir modernizasyon yapılmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın tarım üretimindeki ithalattan “fevkalade rahatsızlık duyuyorum” açıklaması ve ardından şeker pancarı üreticisine darbe niteliğine dönüşecek şekilde şeker fabrikaları özelleştirilmesi düşündürücüdür. Toplumun tarıma yönelmesini sağlayacak ve üretimi teşvik edecek politikalar üretmek yerine adeta toplumu tarımdan uzaklaştıracak politikalar yürütülüyor. Bunu hayvancılıkta gördük, bunu et ithalatında gördük. Tarım ürünlerinde ithalata yönelmek üreticiye darbe vurmak demektir. Sağlıktaki büyük harcamalardan bahsediliyor. Yarın NBŞ kotalarının daha da artırılması ve doğal şeker kullanımın düşmesi evlatlarımızın sağlığını göz göre tehlikeye atmak değil midir? Bir yandan organik ve doğal tüketim diyeceksiniz diğer yandan laboratuvarlarda üretilen şeker şurubunu çocuklarınıza yedireceksiniz. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hükümete bugün için mantıklı gelebilir, ancak bunun sonuçlarını 20-30 yıl sonra toplum olarak hepimiz göreceğiz. Şehir hastanelerinin doluluk oranı garantili yapılıyor. Toplum sağlıklı olursa hastaneler zarar edecektir. Hastanelerin doluluk oranı için toplumun hasta olması lazım. Bu nasıl bir politikadır böyle. Zerre kadar kabul edilir yanı yok. Hükümetin bu konuda geri adım atması ve fabrikaların özelleştirilmesini yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir. Yoksa AB istedi zina yasasını kaldırdık hata ettik” dedikleri gibi yarın da “ABD istedi şeker fabrikalarını özelleştirdik ve NBŞ kotalarını artırdık hata ettik” diyeceklerdir” dedi.

“TOPLUMSAL BİRLİKTELİĞİ MUHAFAZA ETMELİYİZ”

Ülkenin asıl meseleleri dururken sanki yarın seçim olacakmış gibi toplumun seçim havasına sokulmaya çalışıldığını da aktaran Öksüz şunları kaydetti;

“Gündemde olası gereken ekonomi, faizler, tarımdaki ithalatlar, genetiği değiştirilmiş tohumlar, eğitim sistemi, hukuk sistemindeki sıkıntılar, Sayın Cumhurbaşkanı ifadesi ile “el açıp adalet diye yalvaranlar” varken ülke daha şimdiden seçim havası içine sokulup ittifaklar ve ayrıştırmalara itilmeye çalışılıyor. Özellikle keskin çizgiler halinde vatan haini-vatansever ya da milli olan-milli olmayan gibi ifadeler ve ithamlar toplumu birbirinden uzaklaştıran ifadelerdir. Bir ülkenin geleceğinin temel yapısı toplumun birlikteliğidir. Bugün bu birlikteliği kaybedersek yarın evlatlarımız bir araya nasıl gelecek? Onların kucağına böyle bir bomba bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Siyasi anlamda farklılıklara tahammül yok ise OHAL kapsamında KHK ile bütün siyasi partiler kapatılsın ve tek partili sisteme geçilsin. Toplumsal birlikteliği kaybedersek yolun, köprünün ve övünülerek anlatılan hizmetlerin hiçbir anlamı yoktur. Ayrıca son 15 yıllık döneme bakıldığında batı heveslisi, ABD eksenli ve AB üyeliği peşinde koşmanın hangi millilik ile ilişkilendirildiği de ayrıca bir soru işaretidir. Tarım ülkesi olan bir ülkenin neredeyse her kalem tarım ürününde ithalatçı olması hangi milliliktir? Milli olmak sadece savaş durumunda mı geçerli yoksa? OHAL dönemi içinde toplumsal barışın muhafazası anlamında ayrımcı ithamlardan özellikle kaçılması gerekmektedir.”

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri