Giresun Ekpres

KADIN BAŞKANDAN, KADINA ŞİDDETE TEPKİ!

İYİ Parti İl Başkanı Ünzile Yüksel, “kadınlarımızın sorunlarını İYİ Parti iktidarında inşallah biz çözeceğiz, öncelikli konumuz budur” açıklamasında bulundu.
Bu haber 2018-03-12 11:27:56 eklenmiş ve 18 kez görüntülenmiştir.

 

İYİ Parti İl Başkanı Ünzile Yüksel çoğunluğu partili kadınlardan oluşan bir ekiple 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Atatürk meydanında Kadın hakları ve sorunlarına yönelik bir basın açıklaması yaptı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bizim için çok özel ve anlamlı bir gündür diyen Yüksel şunları kaydetti;

“Biz İYİ Parti olarak daima kadının toplumda eşit olmasından yana ve bu konuda çıkarılacak kanunların ve yapılacak uygulamaların hem sahibi hem de takipçisi olacağız. Biliyoruz ki Dünya kadınlar günü olarak kutladığımız bugün, acı bir olayın neticesinde ortaya çıkmıştır. ABD’ de erkeklerden daha fazla çalıştığı halde onlardan daha az maaş alan kadınların başlattığı direniş bu kadınların diri diri yanmasıyla sonuçlanmıştır. O günlerde yaşanan bu acı olay bugünlere Kadın Hakları Günü olarak taşınmıştır. Bugünün Türkiye’sinde de kadının hak ettiği yerde olduğunu söylemek mümkün değildir. Siyasi, ekonomik ve sosyal açıdan bakınca kadınlarımız layık oldukları noktada değildir. Oysaki bizler kadına değer veren, el üstünde tutan baştacı yapan bir kültürün, geçmişin,  geleneğin ve dinin mensuplarız. Türk tarihi yöneticilik yapan, devlete nizam veren onlarca kadın sultanın varlığına şahitlik etmiştir.

Öyle bir inancında sahibiyiz ki,  İslam dini kadını ve erkeği birbirine eşit kılmıştır ve bu dinin aziz peygamberi cennet anaların ayakları altındadır diyerek kadını eşsiz bir mertebeye yerleştirmiştir. Ancak hala daha bu ülkede kadına şiddeti konuşuyoruz. Dövülen, aşağılanan, tacize ve tecavüze uğrayan kadınlar ülkemizin ve dünyanın bir gerçeğidir. Ülkemizde nüfusumuzun yarısı kadındır. Kadına şiddete dur deme günü olmasını temenni ettiğimiz bugün görüyoruz ki son 15 yılda kadına yönelik şiddet durmak yerine katlanarak artmış ve utanç verici bir hale dönüşmüştür. Bu sadece konuşmakla kanun çıkarmakla veya ceza vermekle düzelmez, Bu bir zihniyet ve davranış meselesidir. Kadın sorunu dediğimiz şey aynı zamanda erkeğinde sorunudur. Erkeklerimiz annelerine ve eşlerine duydukları saygıyı tüm kadınlara yansıtmalıdır. Bırakın kadın olmayı bir Türk vatandaşı olarak üzüntü duyduğum bir olay var; Avrupa İnsan hakları Mahkemesi 2009 yılında ilk kez bir ülkeyi kadına şiddetten cezalandırmıştır, maalesef o ülke Türkiye’dir. Bütün bunları bir araya topladığımızda Milli ve manevi değerlerimize, gelenek ve göreneklerimize, köklü devlet geçmişimize ve güzel dinimizin emirlerine rağmen hala bu ülkede kadına şiddet ve taciz, küçük kız çocuklarına tecavüz varsa ve toplum buna duyarsız kalıyorsa bu hepimizin utancı ve ayıbıdır. Bizler İYİ Partiliyiz, biz her şeye iyi bakıyoruz. Kadınlarımız bize güvensinler ve inansınlar Genel Başkanı kadın olan bir siyasi partinin kadın il başkanı olarak söz veriyorum; kadınlarımızın sorunlarını İYİ Parti iktidarında inşallah biz çözeceğiz, öncelikli konumuz budur. Gelecek Dünya Kadınlar Gününde kadına şiddeti tacizin tecavüzün ve aşağılamanın bitmiş olduğu bir Türkiye diliyorum.”

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Ekpres
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Giresun Belediyesi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Giresunspor
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri