Giresun Ekspres
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

"SABRİ ÖZTÜRK'E KIRGINIM!"

Tarih 29 Eylül 2013, 19:26 Editör Giresun Ekspres

CHP Giresun İl Başkanı Karaibrahim, Sözün Özü programında Gazeteci Hüseyin Yavuz'a dobra dobra konuştu:

Cumhuriyet halk Partisi İl Başkanı Eşref Karaibrahim, yeni yayın döneminde Tempo TV’ deki Gazeteci Hüseyin Yavuz’ un hazırlayıp sunduğu Sözün Özü programında ilngiç açıklamalarda bulundu.

“Benim bu seçimlerde akrabam yakınım aday olmayacak” diyen karaibrahim, “9 Kasım’ da merkezde beş kişilik İl Genel Meclisi Üyesi adaylarını da ön seçimle belirleyeceğiz. Giresun Belediye Başkanlığı için tek aday Kerim Aksu’ dur, aday adayı çıkmaz” diye konuştu.

Karaibrahim, “AK Parti’ de yaşananları izliyoruz, ancak bir gerçek var ki seçimle gelen seçimle gider, AK Parti’ den istifalar öncesi Vali’ nin görevden alınması ile başlayan bir süreç var. Giresun eski Valisi Dursun Ali Şahin, AK Parti’ nin il başkanı gibi davranıyordu” dedi.

Giresun gündeminde en çok tartışılan Gazi Caddesi ve Balıkçı Hali ile ilgili geç kalındığını kabul eden CHP İl Başkanı Karaibrahim, “Balık Hali eylül ayı başında hizmete girmeliydi. Bu proje bir ihtiyaç, fındık ve balık bu ilin simgeleridir, tanıtım da lazım. Gazi Caddesi ise Kurban Bayramı’ nda kesinlikle son halini alacaktır” ifadesini kullandı.

Karaibrahim, eski Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Cinel istifa etmekte erken davrandığını belirtirken, MHP’ nin Giresun Belediye Başkan adayı Dr. Orhan Erzurum’ la genel seçimlerde yarışmayı beklediğini ve Mustafa Sarıgül’ ün ise partiye dönüş yolunun açılacağını sözlerine ekledi.

Yerel seçim hazırlıklarını sıkı bir şekilde sürdüklerini belirten ve diğer partilerden CHP’ ye geçen isimlerin de yer bulacağı listeler için  İl Başkanı Karaibrahim, “Özellikle sahil kesimdeki yerlerde belediye başkanlıklarını boncuk gibi dizeceğiz,  il, ilçe ve beldelerde seçime varız. Benim bu seçimlerde akrabam yakınım aday olmayacak. Üç ilçede yapılacak eğilim yoklaması ile birlikte, şu an adayları belli olmayan ilçe ve beldelerde de en kısa isimleri kamuoyuna açıklayacağız. Bu arada 9 Kasım’ da merkezde beş kişilik İl Genel Meclisi Üyesi adaylarını da ön seçimle belirleyeceğiz. Giresun Belediye Başkanlığı için tek aday Kerim Aksu’ dur, aday adayı çıkmaz” dedi.

“Ben CHP’ nin ağabeyiyim” diyen İl Başkanı Karaibrahim, “Partide kırgınlık diye bir şey yok, partiye kırgınlık olmaz. Bugünkü görüntüde partili bize muhalefet edeceği söylenen isimlerle kolkola yerel seçimlerde tur atacağız. Bunu herkes görecek. Benim CHP’ ye borcum var, bütün enerjimi varımı yoğumu bu yerel seçimler için harcıyorum. Ekibimle bu işi hatasız götüreceğiz” diye konuştu.

AK Parti’ deki sıcak gelişmeleri de değerlendiren CHP İl Başkanı Karaibrahim, istifa eden AkK Parti eski İl Başkanı Sabri Öztürk’ e kırgın olduğunu belirterek, “Bizi hizmetleri göstermek için çağırdı, gittik, ama Giresun Belediyesi’ nin hizmetlerini gel basın önünde gezelim dedim gelmedi, o yüzden kırıldım. AK Parti’ de yaşananları izliyoruz, ancak bir gerçek var ki seçimle gelen seçimle gider, ben özellikle Sabri Öztürk’ ün parti içinde bir sıkıntı yarattığına inanmıyorum. Aslında, AK Parti’ den istifalar öncesi Vali’ nin görevden alınması ile başlayan bir süreç var” yorumunu yaptı.

Giresun’ un yeni Valisi Hasan Karahan’ ın iyi bir bürokrat olduğunu söyleyen karaibrahim, “Karahan, aynı zamanda iyi bir devlet adamıdır. Ben yerel seçim öncesi AK Parti’ de yaşanan sürecin içinde olmayacağına inanıyorum, bu işlerin içinde olmaz, devlet terbiyesi ile yetişmiş bir isimdir. Vali Karahan’ ın partizanlık yapacağını ummuyorum. Türkiye’ de bir gerçek var; TC Valiler’ i nedense kendilerini  AK Parti İl Başkanları’ na sorumlu olarak görüyorlar. Giresun eski Valisi Dursun Ali Şahin, AK Parti’ nin il başkanı gibi davranıyordu. Valiler’ in odasında Başbakan Erdoğan’ ın fotoğraflarının olması ise uygun değil” görüşünü belirtti.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’ nun ise daha önce belediye meclisi içinde yer alması ve başkanvekilliği yapması ile ilgili olarak çıraklık sürecini atlattığını belirten Karaibrahim, “Başkanlık koltuğundaki 5 yılda ise kalfalık sürecini aştı, yeni dönemde ise ustalık dönemidir. CHP’ li belediyelerde kesinlikle partizanlık olmaz. İşe alınan gençlerimiz ise aşa ihtiyacı olanlar, belediye işleri müteahhitlere vermiyor, kendi elemanlarına yaptırıyor. Bundan doğal ne olabilir ki, hem de daha ucuza imal ediliyor. İller Bankası’ ndan gelen kaynak az. Bu arada gelen müfettiş sayısını ben de hatırlamıyorum,artık evlenme cüzdanı ile parke sayımına da başladılar. Bunlar hizmeti engelmeye çalışıyorlar” tepkisini gösterdi.

AK Parti Grubu’ nun belediye meclisinde Atatürk Meydanı ismine karşı çıkmasına anlam veremedeğini belirten Karaibrahim, “Atatürk isminden mi korkuyorlar. Burası halkın meydanıdır, bu isme karşı çıkmalarının ayıbı onlara yeter. Teklif daha önce CHP’ den geldi, AK Partililer tekrar meydanın Atatürk adını alması için kendileri teklif vermelidir” mesajı da verdi.

Giresun eski Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Cinel’ in seçimlerden sonra istifa etmesinin daha uygun olacağını belirten Karaibrahim istifa ile ilgili olarak, “Cinel meclisten gelme bir isim, Kazım Elmalı ise memur, yükleri ağır gelmiş olabilir. Cinel mecliste devam ediyor, ancak önümüzdeki seçimlerde başvurusu yok. Aday olup olmamasının çok artısı eksisi yok. İstifa tek taraflı alınan bir karardır, etmese daha iyiydi” diye konuştu.

Mustafa Sargıül’ ün yıllar sonra partiye dönmesi ihtimaline ise Karaibrahim, “Sarıgül ve arkadaşları Parti Meclisi’ nde tartışılıyor. Ya toplu af olacak, ya da kendi müracaatları değerlendirilecek ve önü açılacaktır. Ancak, Sargıül’ ü İstanbul halkı istiyorsa, kimse bunun önünde duramaz” ifadesini kullandı.

Seçim öncesi ittifak iddialarına ise Karaibrahim, “İttifak sandıkta olur, iki parti başkanı oturup bunu yapamaz. MHP’ den Giresun Belediye Başkan adayı Dr. Orhan Erzurum adaylığını açıkladı. Erzurum gaza geldi, ancak partilerde aday bulumamazsa il ve ilçe başkanları adaydır. Ben kendiseni serzenişte bulundum, keşke benimle yarışsaydı” diyerek önümüzdeki genel seçimlerde tekrar milletvekilliğine soyunduğunu işaret etti.

 

 

Bu haber 934 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

TURİZM HEDEFİ

TURİZM HEDEFİ Giresun Valisi Hasan Karahan, Giresun'un, işbirliğiyle yapılacak bir çalışmayla bölgede turizm merkezi olabilec...

FKB ALIMLARA BAŞLADI

FKB ALIMLARA BAŞLADI Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (FİSKOBİRLİK) piyasanın 10-20 kuruş üzerinde fiyatla fındık alıml...
BASKETBOLUN "MUTFAK" KISMI13 Eylül 2015

E-GAZETE

TEMPO TV CANLI YAYIN

KOÇ PLATİN KALMAKTAN YANA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Giresun Ekspres Gazetesi Copyright: DeLiKaN Medya
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi