DÜNYA

DÜNYA Haberleri

Almanya’da insanlık bilincine fındık ödülü

21.01.2019 15:29
Almanya’da insanlık bilincine fındık ödülü

Avrupa’daki Giresunlu Akademisyenler Derneğinden insanları birleştirici, bilgilendirici, tanıtıcı, anlamlı etkinlikler.

Avrupa’daki Giresunlu Akademisyenler Derneği "Kültürlerarası anlayışı geliştirip - beraberce geleceği oluşturmak - ortak yaşamak" teması altında bir sempozyum gerçekleştirdi.

Duisburg Belediye Başkanı Manfred Osenger ile Dernek Başkanı Cevdet Maraş ve Entegrasyon, Spor ve Sağlık, Tüketiciyi Koruma Ve İtfayiyeden Sorumlu Vali Yardımcısı Dr. Ralf Krumpholz; günün anlam ve önemine vurgu yaptılar.

Çok çeşitli Türk mutfağının sunulduğu öğle yemeğinden sonra Prof. (tem.) Eberhard G. Fehlau ekip çalışmalarında çeşitli görüş farklılıkların kazanım olduğunu; farklı kültürlerin insanlığa zenginlik kattıgını; uluslararası sosyal ve kültürel çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Sayın Dr. Alexander Friedman Geçtiğimiz 30 yıl içinde eski Rusya bölgelerinden Almanya ya gelen Alman kökenli göçmenlerin ve diğer grupların tipik özelliklerinden ve bu grupların toplum içindeki davranişlarını çeşitli kaynaklara dayanarak değişik tezlerle analiz zaptı.

FINDIK ÖDÜLÜ

Avrupa’daki Giresunlu Akademisyenler Derneği; tüzükleri gereği her yıl sosyal, kültürel ve bu alanlarda bilimsel çalışmalar yapmış; ayriyeten derneğe vermiş olduğu destekden dolayı fındık ödülü veriyor. İlk defa bu yıl (2017 ve 2018 için) verdikleri Fındık ödülündeki amaçları; fındığa değer vermek, dünyada onun daha fazla tanıtımını sağlamak ve Giresun bölgesine ilgi çekmekte. Çünkü dünyanın ilk kültürel fındıklarının yetiştirildiği kent olan Giresun'da dünyadaki en kaliteli fındık (Yağlı Giresun fındığı) üretilmektedir. Fındık ekili zaman 2500 yıla kadar uzanıyor. Giresun'da fındık hayatın her safhasında ortaya çıkar. Hem üretimde hem de mutfakta önemli bir yere sahip. Giresun aşığı olan ve saymakla bitmeyen sosyal çalışma ve hizmetlerinden dolayı; 2018 yılı için Almanya / Duisburg belediye başkanı Manfred Osenger e verildi. Her zamanki gibi alçak gönlüyle içten teşekkürlerini sunup, yaşaran gözleriyle ne kadar memnun olduğunu gösterdi.

 

 

 

 

BİR BU EKSİKTİ

11'DE ZORUNLU DEĞİŞİKLİK

SON İKİ MAÇ, İKİ GOL

SAHİPSİZ GİRESUN; 1-3

ÇAYKUR, ULUSLARARASI FUARDA YENİ PAZARLARIN KAPILARINI ARALADI

HABER GÜNDEMİ

BİR BU EKSİKTİ

11'DE ZORUNLU DEĞİŞİKLİK

SON İKİ MAÇ, İKİ GOL

SAHİPSİZ GİRESUN; 1-3

BULANCAK'TA SAHTE PARA OPERASYONU

AB HİBE FONLARI ANLATILDI

ÇAYKUR, ULUSLARARASI FUARDA YENİ PAZARLARIN KAPILARINI ARALADI

55 YILDIR AYNI YERDE BİSİKLET TAMİR EDİYOR

"KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİ" İLE İLGİLİ SORULARA YANIT!

GİRESUN'DA GEBELERDE AŞILAMA ORANI YÜZDE 75'İ GEÇTİ!