EKONOMİ

EKONOMİ Haberleri

“KAFALARINA GÖRE REKOLTE AÇIKLAMAYA DEVAM EDİYORLAR”

23.05.2022 10:36
“KAFALARINA GÖRE REKOLTE AÇIKLAMAYA DEVAM EDİYORLAR”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi’nde Türkiye’nin 2022 yılı tahmini fındık rekoltesinin760 bin ton olarak belirlenmesine tepki gösterdi. Akça, bu tahminlerle fındığa ve üreticilere ihanet edildiğini savundu. 

Bazı kesimlerin kendi kafalarına göre rekolte açıklamaya devam ettiğine dikkat çeken Akça,  INC’nin, her yıl olduğu gibi bu sene de fındık rekoltesini çotanağı beklemeden karanfil sayımına göre açıkladığının altını çizdi.

Karanfil sayımına fındık rekoltesi açıklanmasının doğru olmadığını bildiren Akça, “Çünkü daha hasat sezonuna 2.5 ay var. Bu süre zarfında fındığın doğal afet ve zararlılardan dolayı rekoltesi düşebilir ki bunu da geçmiş yıllarda gördük. Yine bir tahmin yaptılar ama o da tutmayacak. Çünkü bizlerde sahada çalışmalar yapıyoruz. Kesinlikle bu rekolte oluşmayacak. Bu şekilde üreticiye ve fındık ürününe, hatta sektöre ihanet ediyorlar. Artık bu açıklamalardan uzak durmalılar. Algı operasyonları yerine fındığın çotanağa göre gerçek tahmininin yapıldığı Temmuz ayını beklemeliler. Net rekolte o zaman ortaya çıkacaktır” dedi. Fındığın tamamının devlet tarafından alınarak haksız rekabete de dur denilmesi gerektiğine dikkati çeken Akça, aksi taktirde tekelci firma ve işbirlikçilerinin manipülasyonlara devam edeceğinin ortada olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

Samsun'da maden ocağı işletme ruhsatı açık artırma ile satışa çıkarıldı

Zamanaşımına uğrayacak menkul kıymetlere ilişkin duyuru yayınlandı

Aydın Söke'de toplu taşıma hatları kiraya verilecek

AHMET SAĞAT GÜNDEMDE YOK

SERGEN'DEN ÖMÜRLÜK İMZA

HABER GÜNDEMİ

AHMET SAĞAT GÜNDEMDE YOK

SERGEN'DEN ÖMÜRLÜK İMZA

“FINDIK FİYATI EN AZ 60 LİRA OLMALIDIR”

ŞAMPİYONLAR KEP FIRLATTI

ÇKS BAŞVURULARINDA SON GÜN 30 HAZİRAN!

“10 YILDA BİR ARPA BOYU YOL ALINAMAMIŞTIR”

GOPERATİF AKREDİTE KURS MERKEZİ OLDU!

GİRESUN'DA BİR İLKİ BAŞARDILAR!

“2,53 DOLARA FINDIK SATARAK PİYASAYI DÜŞÜRÜYORSUNUZ”

YAZ AYLARINDA SERİNLEMENİN DOĞAL YOLU MADEN SUYU