EKONOMİ

EKONOMİ Haberleri

Tanzanya ve Çin'e fındık yağı ihracatı

26.02.2019 17:01

Ordu'da yerleşik bir firma tarafından üretilen fındık yağı Tanzanya ve Çin'e ihraç edilmeye başlandı.

Tanzanya ve Çin'den bir süre önce kente gelen iş adamları, Altınordu ilçesinde 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren Altaş Yağ Sanayi Ticaret AŞ'yi ziyaret etti. Şirket yetkilileriyle yapılan görüşmelerde fındık yağı ihracatı için anlaşmaya varıldı. Fabrikada tırlara yüklenen yağlar, Trabzon Limanı'na gönderildi.

Altaş Yağ Sanayi Ticaret AŞ Genel Müdürü Uğur Altaş, tırların gidişi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun zamandır Tanzanya ve Çin'e ihracat yapabilmek için Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Çin'e birkaç yıl önce yağ ihracatı yaptıklarını ancak aradaki mesafenin uzunluğu gibi nedenlerle bunun devamının sağlanamadığını belirten Altaş, Tanzanya'ya ise ilk defa sofralık yağ sattıklarını ifade etti.

Altaş, herhangi bir kimyasal kullanmadan ürettikleri fındık yağının Amerika, İtalya, Tayvan, Irak, Suriye, Senegal ve Gambiya'nın da aralarında bulunduğu 20'den fazla ülkeye gönderildiğini dile getirerek, "Bu ülkelerin yanında Çin ve Tanzanya pazarını oldukça önemsiyoruz. Çin dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri. Tanzanya ise Afrika'nın en önemli ülkelerinden birisi. Bu nedenle iki ülkeye yapılan ihracata oldukça önem veriyoruz." dedi.

Tanzanya ve Çin'e aspir ve ceviz yağı ihracatına da başladıkları anlatan Altaş, söz konusu iki ülkeden ballı fındık ve ballı fıstık ezmesine de ilgi olduğunu söyledi.

"HEDEFİMİZ ÜRÜNLERİMİZİN YÜZDE 90'INI İHRAÇ EDEBİLMEK"

Altaş, Çin ve Tanzanya'ya bu yıl içinde çok miktarda sofralık yağ ihraç edeceklerini belirterek, "Hedefimiz, ürettiğimiz ürünlerin yüzde 90'ını ihraç edebilmek. Önceden yüzde 10 ihracat yapıp yüzde 90'ını iç piyasaya gönderiyorduk. İnşallah yıl sonunda bu hedefimize ulaşmak istiyoruz. Bunun için ülkemizin kaliteli fındığına ve cevizine güveniyoruz." diye konuştu. Firmanın Dış Ticaret Müdürü İlker Kırcı da Çin'e bu hafta içinde 536 ton fındık, ceviz ve aspir yağı göndereceklerini, aynı şekilde Tanzanya'da sevkiyatın hızla devam ettiğini dile getirdi.

RENKTAŞLARIN PUAN SAVAŞI

“GİRESUNSPOR'A HERKES DESTEK OLMALI”

KARAAHMET; “MÜFETTİŞ ART NİYETLİ, O PARAYI BİZ ÖDERİZ”

TEYYAREDÜZÜ MAHALLESİ'NDE ASFALT ÇALIŞMASI

EGA MARKET AÇILDI

HABER GÜNDEMİ

KARAAHMET; “MÜFETTİŞ ART NİYETLİ, O PARAYI BİZ ÖDERİZ”

EGA MARKET AÇILDI

“İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ, KUTSAL BİR VAZİFE İFA ETMEKTEDİR”

KAPALI SPOR SALONU MEVCUT YERİNDE YENİLENECEK

ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN

SEL BÖLGESİNDE OPERATÖRLERİ DÖVENLER TUTUKLANDI

"GİRESUN'UMUZDA GENÇLİK MERKEZİ OLMAYAN HİÇBİR İLÇEMİZ KALMAYACAK"

TEMİZ ÇEVRE TEMİZ KEŞAP!

“SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJESİNİN TAKİPÇİSİYİZ”

“EN GÜÇLÜ KALKANIMIZ MASKE VE SOSYAL MESAFE!”