GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

DALKIRAN ZARARLISINA KARŞI TUZAK!

18.06.2021 17:36
DALKIRAN ZARARLISINA KARŞI TUZAK!

 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üreticilere yönelik tarımsal yayım ve danışmanlık faaliyetleri kapsamında üreticilerin dalkıran tuzağı kurulumuna yardımcı olduklarını bildirdi. Karan, oda bünyesinde çalışan tarım danışmanları tarafından bir fındık zararlısı olan dalkıran zararlısına karşı üreticilerin bahçelerine tuzak kurulduğunu kaydetti.

Karan, dalkıranın fındık bahçelerinin önemli zararlılarından olduğunu belirterek, mücadelesi yapılmadığında dallarda kurumalara ve ürün kaybına neden olduğunu ifade etti.

Dalkıranın ergin dişilerinin fındıkların dallarında galeriler açarak zarara neden olduğuna dikkat çeken Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, “Açılan deliklerden bitki özsuyu dışarı sızar, sızıntılar dallarda siyahımsı izler bırakır, dallar zayıflar ve yan dalları ile birlikte kurur. Yoğun bulaşmalarda ocakları tamamen kurutabilir. Mücadelesinde kültürel önlemler çok önemlidir. Dalkıran bakımsız ve zayıf bahçelerde daha fazla zarar yaptığından gübreleme ve bakım işlemlerine önem verilmelidir. Taban suyu yüksek olan yerlerde bahçe tesis edilmemelidir. Kış aylarında galerili zayıf ve kuru dallar bahçeden uzaklaştırılmalı ve imha edilmelidir. Ancak gözden kaçırılarak ocaklarda bırakılan bulaşık dallar ilkbaharda yapılan budama esnasında ocaklardan çıkarılarak mücadeleye devam edilmelidir. Haziran temmuz ve ağustos aylarında yoğun olarak çıkan yeni nesil dalkıran erginleri ile kitlesel tuzaklama yöntemi ile mücadele yapılabilir” dedi.

KÜLTÜREL MÜCADELE KADAR, KİMYASAL MÜCADELEDE ÖNEMLİ

Karan, dalkıran zararlısıyla mücadelede kültürel mücadele kadar kimyasal mücadelenin de önemli olduğunu belirterek şu bilgileri verdi;

“Dalkıranın çıkış döneminde ergin dişilerin bulaşık olan dallardan bulaşık olmayan fındık dallarına galeri açmalarını önlemek amacıyla yapılır. Kışı dalların içerisinde geçiren dalkıranlar Mart ayı başından itibaren hava sıcaklığı 18-20 santigrat dereceye ulaştığında çıkmaya başlarlar ve sağlıklı dallara giriş yaparak yeni galeriler açalar. Mücadelesinde başarı sağlayabilmek için dalkıran çıkışlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Kışlamış erginlerin aktif hale geçerek taze odun talaşlarının görüldüğü yeni galeriler tespit edilince ilaçlama yapılmalıdır. Ancak ilkbahar döneminde hava sıcaklıklarına bağlı olarak kademeli olarak çıkış yapan zararlıya karşı yapılan kimyasal mücadelede başarı sağlanamayabilir. Dalkıran çıkışlarının yoğun olarak devam ettiği yaz dönemi haziran ve temmuz aylarında mücadele zamanı tespiti yapılır. Biyoteknik mücadelede kullanılan kitlesel yakalama tuzakları, çıkış zamanı tespiti için izleme amaçlı kullanılmaktadır. Haziran başından itibaren bahçeyi temsil edecek şekilde yerden 1-1,5 metre yüksekliğe asılan çekici tuzaklar, düzenli olarak haftada bir kontrol edilir. Tuzaklarda yakalanan erginlerde ani bir yükseliş görüldüğünde dalların gövdelerini kaplayacak şekilde ilaç uygulaması yapılmalıdır. İlimiz fındık bahçelerinde zarara neden olan dalkırana karşı üreticilerin dikkatli davranmaları, bahçelerini sık aralıklarla kontrol etmeleri, zararlı ile bulaşık olan bahçelerde zamanında mücadele yapmaları, ekonomik anlamda ürün kayıpları yaşanmaması bakımından önemlidir. Üreticilerimiz dalkıran mücadelesi ile ilgili detaylı teknik bilgileri İl ve İlçe Müdürlüklerinin ilgili birimlerinden alabilirler.”

 

 

“GENİŞ VE ALTERNATİFLİ KADRO”

ANKARA'YA DÜZENLİ SEFER SAYISI 7 GÜNE ÇIKARTILDI

GİRESUN İTFAİYESİ ANTALYA'DA!

GİRESUN BELEDİYESİ'NİN ACI KAYBI!

GİRİŞ VE ATEŞ YAKMAK YASAK!

HABER GÜNDEMİ

“GENİŞ VE ALTERNATİFLİ KADRO”

ANKARA'YA DÜZENLİ SEFER SAYISI 7 GÜNE ÇIKARTILDI

FINDIK ÜRETİCİSİ HASAT İÇİN KOLLARI SIVADI!

GİRESUN İTFAİYESİ ANTALYA'DA!

GİRESUN BELEDİYESİ'NİN ACI KAYBI!

GİRİŞ VE ATEŞ YAKMAK YASAK!

“GİRESUN NEDEN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMEDİ?”

HAYMANA BELEDİYESİ'NDEN GİRESUNLU KAHRAMANA VEFA!

ALPEREN İLE GURUR DUYDUK

63 MİLYON 212 BİN LİRA KISA ÇALIŞMA VE NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ÖDENDİ