GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

''FINDIK FİDANCILIĞINDAKİ GELİŞMELER'' ETKİNLİĞİ

23.11.2021 17:49

Fındık Araştırma Enstitüsü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün (TAGEM) 30. yılını kutlamaları çerçevesinde "Fındık Fidancılığındaki Gelişmeler" etkinliği düzenledi. FAE bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte fidan parselleri, fidan üniteleri ve doku kültürü laboratuvarı hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Vali Enver Ünlü, Doğu Karadeniz'in fındığın ana vatanı olması dolayısıyla geleneksel yetiştiriciliğin var olduğunu ve halen sürdüğünü söyledi.

Bu üretim şekli ile istenilen sayıda ve kalitede fındık fidanı elde edildiğini aktaran Ünlü, "Bugün fidan sökümü yapacağımız fidanlıkta tepe daldırma yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem ile 6 ay gibi kısa zamanda fidanlar elde ediyoruz. Enstitümüzde bulunan aşılı fidanlarla kurulmuş bahçe ülkemizde ilk kurulan aşılı fındık bahçesidir." dedi.

Ünlü, doku kültürü laboratuvarında bitkiden alınan hücre ve hücre kısımlarından laboratuvar ortamında, az materyalden çok sayıda fidan elde edilebildiğini kaydeden Ünlü, "Ülkemizde fındıkta doku kültürü çalışmaları ilk olarak TAGEM enstitülerinde başlamış olup, 2019'dan itibaren Fındık Araştırma Enstitüsü kendi doku kültürü laboratuvarını kurmuş ve AR-GE çalışmalarına hız vermiştir." diye konuştu.

BEŞİKTAŞ – GZT GİRESUNSPOR

KULAĞINA KAR SUYU KAÇAN HAMSİ DE DOLARA AYAK UYDURDU!

MHP'NİN ÖNEMLİ İSİMLERİ PAZAR GÜNÜ GİRESUN'DA

"TÜRKİYE DÜNYA İLE YARIŞIR HALE GELECEK"

FINDIK KABUĞUNDAN "AKTİF KARBON" ÜRETİLECEK

HABER GÜNDEMİ

KULAĞINA KAR SUYU KAÇAN HAMSİ DE DOLARA AYAK UYDURDU!

MHP'NİN ÖNEMLİ İSİMLERİ PAZAR GÜNÜ GİRESUN'DA

"TÜRKİYE DÜNYA İLE YARIŞIR HALE GELECEK"

EĞRİBEL'DE KAR MESAİSİ BAŞLADI!

FINDIK KABUĞUNDAN "AKTİF KARBON" ÜRETİLECEK

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?

44 YILLIK MAÇ

ÖĞRETMENLERİNE İYİLİK HEDİYE ETTİLER

“ERKEKLİK KADINA VURMAKLA DEĞİL, KORUMAKLA GÖSTERİLİR”

ISLIK DİLİ İLE GİRESUN'DAN TÜRKİYE'YE MESAJ!