GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

“FINDIKTA TEKELCİLER, DEVLETE KAFA TUTUYOR”

17.08.2022 18:02
“FINDIKTA TEKELCİLER, DEVLETE KAFA TUTUYOR”

 

Serbest piyasada fındık fiyatı oluşmaya başladı. Giresun serbest piyasada, Giresun kalite fındığın kilogramı 45-47 lira, Ordu serbest piyasasında ise levant kalite fındığın kilogramı 43 liradan işlem görmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatını ortalama 54 lira açıkladığı bir noktada serbest piyasada fındık fiyatlarının 43-47 lira bandında işlem görmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

 

 

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, bu sene fındığı doğal düşmanların yakmadığını, pazarın yaktığını belirterek, “Devletin 52 liraya aldığı levant kalite fındığı, tüccar 43 liraya alıyor. Arada 9 lira fark var. Fındıktan para kazananlar, fındıkçının canına okuyor” dedi.

Akça sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’de 'vatana ihanet suçunun yeniden düzenlenmesini istedi. Fındıkta tekelcilerin devlete kafa tuttuğunu savunan Akça, “Ülkeye döviz kazandırıcı ürünleri, kendi çıkarına ve fakat ülke aleyhine kullananlar Vatan Haini ilan edilmelidir.  Zira fındık ihraç ürünü. Yüzde 85 oranında ihraç ediliyor ve ülkeye döviz kazandırıyor.  Fındık fiyatı ne kadar düşük kalır ise ülkeye o kadar az döviz giriyor.

Yabancılar, yeni emperyalizm metodu ile ülke kaynaklarını sömürüyor. Bu yeni metodun usulü bellidir. Tarımsal ürün fiyatlarını düşük tutmak, sanayi ürünlerinin fiyatını yüksek tutmak ve mal piyasası yoluyla, tarım toplumlarının ekonomik artıklarını elinden almak.  Bu sömürüye alet olan yerli iş birlikçileri saptayıp, ağır cezalar vermemiz gerekiyor.

Piyasada, görünmeyen ve fakat delilleri ile sabit tekel kurmuş fındık alıcıları, devlete kafa tutuyor. Ortalama 54 lira olarak saptanmış devletin fiyatını, adeta yok sayıyor. Bu kafa tutmanın bedeli ödenmelidir.  Alım rekabetini yok eden fındık alıcıları hakkında, acil, Rekabet Kurulunun harekete geçmesi gerekiyor. En büyük kuvvet üreticidedir. Üretici, ne pahasına olursa olsun, düşük fiyattan piyasaya mal çıkarmayarak sorunu kendisi çözebilir. Ancak, üreticinin nakit ihtiyacı var. Amele parası, okul masrafları, faizli borçlar kapıda bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

“YEREL KIRTASİYE İŞLETMELERİ KORUNMALIDIR”

GİRESUN'A 63 YENİ DOKTOR ATANDI

“MUHTARLARIMIZ BİZİM BAŞ TACIMIZDIR”

“ÜRETİCİ SABREDERSE BİZ HEPSİNİN ÜRÜNÜNÜ ALIRIZ”

“2023 ÇKS BAŞVURU SÜRESİ 31 ARALIK'A ÇEKİLDİ”

HABER GÜNDEMİ

“YEREL KIRTASİYE İŞLETMELERİ KORUNMALIDIR”

PLASTİK ATIKLAR GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILACAK

TATLI'DAN TOKİ AÇIKLAMASI

“ÜRETİCİ SABREDERSE BİZ HEPSİNİN ÜRÜNÜNÜ ALIRIZ”

GİRESUN'A 63 YENİ DOKTOR ATANDI

“2023 ÇKS BAŞVURU SÜRESİ 31 ARALIK'A ÇEKİLDİ”

“MUHTARLARIMIZ BİZİM BAŞ TACIMIZDIR”

MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK'ÜN EN MUTLU GÜNÜ

KAMPTAN MEMNUN KALDI

MAMAŞOĞLU, GİRESUN BELEDİYESİNE SORDU