GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

“SELE KARŞI ÖNLEM ALIN, GÜVENDE KALIN!”

17.08.2022 18:04
“SELE KARŞI ÖNLEM ALIN, GÜVENDE KALIN!”

 

Giresun Üniversitesi Sivil Savunma Uzmanı Ertuğrul Yalçın, Giresun’da iki yıl önce gerçekleşen sel afetinin yıl dönümünde sel ve taşkınların neden olduğu afetler ve bu afetlerden korunmak için neler yapılabileceğini anlatan bir yazı kaleme aldı. Yalçın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı '2020 Yılı Türkiye Meteorolojik Afetler Değerlendirmesi ' raporuna göre, ülkemizde 2020 yılı içerisinde toplam 984 meteorolojik karakterli ve doğa kaynaklı afet rapor edildiğini ve şiddetli yağış/sel, fırtına ve dolunun en sık görülen üç afet türü olarak kayıtlara geçtiğini vurguladı.

Giresun Üniversitesi Sivil Savunma Uzmanı Ertuğrul Yalçın, ‘İkinci Yılında 22 Ağustos 2020 Giresun Sel Afetine Bir Bakış’ yazısında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı '2020 Yılı Türkiye Meteorolojik Afetler Değerlendirmesi ' raporuna göre, ülkemizde 2020 yılı içerisinde toplam 984 meteorolojik karakterli ve doğa kaynaklı afet rapor edildiğini, şiddetli yağış/sel, fırtına ve dolunun en sık görülen üç afet türü olarak kayıtlara geçtiğini, aynı yıl içerisinde toplam 297 adet şiddetli yağış/sel afeti yaşandığını ve 2020 Ağustos ayında Giresun’da yaşanan selin yol açtığı yıkımın sonucu büyük bedeller ödendiğini hatırlattı.

“KARADENİZ HER MEVSİM AFETLERLE KARŞI KARŞIYA KALMAKTA”

“Karadeniz Bölgesi her mevsim, küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle, düzensiz yağışlar ve öngörülmesi çok değişken ve güç olan meteorolojik afetlerle karşı karşıya kalmaktadır” diyen Yalçın şunları kaydetti;

“Değişen iklimle birlikte sel ve heyelanlar, toprak kaymaları, kaya düşmeleri, çığ, fırtına, aşırı sıcak ve soğuk havalar, ani dolu, kuraklık-çölleşme ve orman yangınlar vb. hem bölgemizde hem ülkemizde afet haline dönüşmektedirler. Anılan raporda, ülkemizdeki doğa kaynaklı afetler içerisinde selin, depremden sonraki en büyük can ve mal kayıplarına yol açan afet türü olduğu belirtilmektedir. Yaşanan seller can kayıplarına yol açarken, can kaybına neden olmayan seller sonucu da, milyarlarca liralık ekonomik kayıpların yaşandığı ifade edilmektedir. Afet Terimleri Sözlüğü’ne göre meteorolojik afet; kaynağını sıcaklık, yağış, basınç gibi atmosferik olaylardan alan sel, yıldırım, çığ, tayfun, tipi, hortum, kuraklık gibi doğal olaylardan kaynaklanan afet olarak tanımlanmıştır. Aynı sözlüğe göre sel;  suların bulunduğu yerde yükselerek veya başka bir yerden gelerek, genellikle kuru olan yüzeyleri kaplaması olayıdır. Seller, oluşum hızlarına göre yavaş gelişen, hızlı gelişen ve ani seller olarak sınıflandırılmıştır. Genellikle bir hafta veya daha uzun bir süre içinde gelişen sellere yavaş sel, bir-iki gün içinde oluşan sellere hızlı sel, saatlik süre içinde oluşan sellere ani sel denilmektedir. Oluşum yeri bakımından da seller, kıyı seli, şehir seli, kuru dere seli, baraj/gölet seli ve akarsu (dere ve nehir) seli olarak adlandırılmıştır. Bölgemizde meydana gelen sellerin karakteri, 2020 Ağustos ayında ilimizde yaşanan sel olayını da irdelediğimizde ‘ani sel’, oluşum yeri bakımından da ‘akarsu seli’ olarak nitelendirebiliriz.”

 “SELDEN ÖNCE "HAZIRLIKLI OLUN"

Sivil Savunma Uzmanı Ertuğrul Yalçın, her tür afette olduğu gibi selden korunma için de iyileştirici, önleyici tedbirleri almak ve bilinçlenmek toplumsal sorumluluğun bir gereği olduğuna dikkat çekerek,  “Sel ve taşkınlardan korunmak için, bireysel alabileceğimiz önlemler şunlardır: Selden önce "Hazırlıklı Olun." Sel uyarılarını radyo, televizyon ve sosyal medyadan takip edin. Meteoroloji duyurularını dinleyin veya gerekirse meteorolojiden telefonla bilgi alın. Kısa süreli yoğun yağışın ani sele; uzun süreli yağışın nehirlerin ve derelerin taşmasına neden olabileceğini unutmayın.

"TEHLİKE YAKLAŞIYORSA VEYA TEHLİKEYE YAKINSANIZ!.."

Evdeki değerli eşya ve önemli belgeleri yüksek yerlere kaldırın. Elektrikli eşyaların fişini çekin, yerde elektrikli eşya bulundurmayın. Zarara yol açabilecek ya da zarar görebilecek eşyaları güvenli yerlere kaldırın. Su kaynakları kirlenebileceğinden, kapalı kaplarda yeteri kadar su depolayın. Suyun evi terk ettiği her yerden içeri de girebileceği unutmayın. Kum torbaları (koruyucu set olabilir) temin edin. Selin kullanabileceği ark, hendek, çukur ve vadi gibi yerlerden uzak durun. Sel sırasında "Güvende olduğunuzdan emin olun!"

Açık alandaysanız, yüksek yerlere çıkın. Asla sel suyu içinde araba kullanmayın, ölümlerin %80’inin araç içerisinde olduğunu unutmayın. Çok gerekmedikçe otomobille yolculuğa çıkmayın. Aracınızı selden etkilenmeyecek bir yere çekin. Sel suyu, akıntı ya da nehirlerde yürümeye çalışmayın. Hızla akan 15-20 cm derinlikteki suyun bir insanı devirebileceğini, 60 cm derinlikteki suyun bir otomobili sürükleyebileceğini unutmayın. Ev ya da işyerinizi boşaltmanız gerekiyorsa su, elektrik, doğalgaz vb. cihaz ve hatları kapatın. Karanlıktaysanız mum, kibrit, çakmak değil, el feneri kullanın” dedi.

Yalçın, sel anındaki ve sonrasındaki doğru davranışları ise şöyle sıraladı;

“Pencere ve kapılara basınçtan korunmak için taşınabilir engeller yerleştirin.

Suyla sürüklenen enkazın yönünü kum torbalarıyla değiştirerek, konutunuzdan/işyerinizden uzak tutabilirsiniz. Seldeki ölümlerin çoğu sel sularına girilmesinden kaynaklanmaktadır. Kesinlikle suya girmeyin! Sel bölgesini hemen terk ederek yüksek ve güvenli yerlere çıkın; ancak yollarda, caddelerde su aniden derinleşeceğinden karşıdan karşıya geçmeyin!

Cadde ve sokaklarda devrilen direkler veya kopan kabloları düşünerek, elektrik hatlarından uzak durun. Özellikle geceleri selin tehlikelerini görmek güçleşebileceğinden daha da dikkatli olunmalısınız. Konutu terk ederken elektrik, doğalgaz, LPG ve su vanaları kapatılmalıdır.

Sel sırasında elektrikler kesilebilir. Işığa ihtiyacınız olduğunda pilli veya akülü ışıldak veya el feneri kullanın. Sel suları kanalizasyon ve zehirli kimyasal maddeler içerebilir; bir süre şebeke suyu kullanmayın. Evinizdeki küvet ve bidonları şebeke suyunun kirlenme ihtimaline karşı temiz su ile doldurun. Sel suyu ile temas etmiş bütün gıda malzemelerini atın. Selden veya taşkından sonra resmi yetkililerin uyarı ve isteklerini dikkate alın, talimatlara uygun.”

 

 

 

 

“YEREL KIRTASİYE İŞLETMELERİ KORUNMALIDIR”

GİRESUN'A 63 YENİ DOKTOR ATANDI

“MUHTARLARIMIZ BİZİM BAŞ TACIMIZDIR”

“ÜRETİCİ SABREDERSE BİZ HEPSİNİN ÜRÜNÜNÜ ALIRIZ”

“2023 ÇKS BAŞVURU SÜRESİ 31 ARALIK'A ÇEKİLDİ”

HABER GÜNDEMİ

“YEREL KIRTASİYE İŞLETMELERİ KORUNMALIDIR”

PLASTİK ATIKLAR GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILACAK

TATLI'DAN TOKİ AÇIKLAMASI

“ÜRETİCİ SABREDERSE BİZ HEPSİNİN ÜRÜNÜNÜ ALIRIZ”

GİRESUN'A 63 YENİ DOKTOR ATANDI

“2023 ÇKS BAŞVURU SÜRESİ 31 ARALIK'A ÇEKİLDİ”

“MUHTARLARIMIZ BİZİM BAŞ TACIMIZDIR”

MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK'ÜN EN MUTLU GÜNÜ

KAMPTAN MEMNUN KALDI

MAMAŞOĞLU, GİRESUN BELEDİYESİNE SORDU