KÜLTÜR VE SANAT

KÜLTÜR VE SANAT Haberleri

“Kadın ve kız çocuklarına armağan olsun”

27.02.2019 15:38
“Kadın ve kız çocuklarına armağan olsun”

“Kadın Çalışmalarında Güncel Konular” kitabının tanıtımı yapıldı.

Giresun Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırmaları ve Uygulama Merkezi tarafından 8-9 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenen “II. Ulusal Kadın Sempozyumu”nda sunulan bildirilerin yer aldığı “Kadın Çalışmalarında Güncel Konular” kitabının tanıtım toplantısı, tarihi rektörlük binasında gerçekleştirildi. GÜKAM Müdürü Prof. Dr. Reyhan Ayşen Wolff ile kitabın diğer editörleri Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Mamur Işıkçı, Dr. Öğr. Üyesi Handan Bülbül ve Dr. Öğr. Üyesi Elif Mamur Yılmaz’ın yer aldığı toplantının açılış konuşmasını Prof. Dr. Reyhan Ayşen Wolff yaptı.

Yoğun bir çalışma döneminin ardından güzel bir eserin ortaya çıktığını belirterek sözlerine başlayan Wolff, düzenledikleri programla hem bu eseri tanıtmayı hem de “11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü”nü kutlamayı amaçladıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun, 2015'ten itibaren, kadın ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında varlık göstermelerinin teşvik edilmesi amacıyla her yıl 11 Şubat'ın "Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü" olarak kutlanmasına karar verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Reyhan Ayşen Wolff, GÜKAM olarak yaptıkları çalışmalarla kadınların ve kız çocuklarının bilime kazandırılmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

“Dünya genelinde kadınlar, bilim insanlarının 3’te 1’inden daha azını oluşturuyor” diyen Prof. Dr. Reyhan Ayşen Wolff,  sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu verilere paralel bir şekilde kız öğrenciler de teknoloji, mühendislik, matematik, doğa bilimleri, istatistik alanlarını daha az tercih ediyor. Elbette, bilim alanında kadın erkek ayırt etmeden bütün insanlara ihtiyacımız var. Çünkü bilimin sınırı yok. Bilimsel çalışmalar çok geniş bir alanı kapsıyor. Bu nedenle katkı sağlayacak herkesin bilimle uğraşmasını istiyoruz.”

YÖK’ten yayınlanan son verilere göre kadın akademisyen sayısının %40’lara doğru çıktığı Türkiye’de, kadınların bilim ve akademi dünyasında giderek daha fazla ve etkin rollerde yer aldıklarını belirten Wolff, 2018 TÜBİTAK Teşvik Ödülünü alan Doç. Dr. İmren Hatay Patır’ın da bu konuda güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Tanıtımını yaptıkları “Kadın Çalışmalarında Güncel Konular” kitabını, “11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü”ne atıfta bulunarak kadınlara ve kız çocuklarına armağan ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Wolff, bu kitabın Merkezlerinin bir yayını olması nedeniyle de kendileri için önemli ve gurur verici olduğunu kaydetti.

Kitabın editörlüğünü yapan Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Mamur Işıkçı, Dr. Öğr. Üyesi Handan Bülbül ve Dr. Öğr. Üyesi Elif Mamur Yılmaz, kitabın hazırlık aşamasında yaptıkları çalışmaları ve kitabın yayımlanmasından duydukları memnuniyeti aktardılar. Kitabın, GÜKAM ve GRÜ’nün adını farklı platformlarda duyurmasının yanı sıra “kadın” konusunda yapılan önemli bir çalışma olduğunun altını çizen editörler, bu eserle bilim dünyasına, kadın çalışmaları konusunda önemli bir kaynak sağlanmış olduğunu belirttiler.

 

 

 

KELEŞ VE KARAAHMET BAŞARININ ANAHTARI

“CUMHURBAŞKANININ TALİMATI OLMADAN ÇÖZÜLEMİYOR MU?”

ALLAH RAHMET EYLESİN…

AKUT'TAN KAN VE KÖK HÜCRE BAĞIŞI

MİLLETVEKİLİ AYDIN'DAN TMO'YA ZİYARET

HABER GÜNDEMİ

KELEŞ VE KARAAHMET BAŞARININ ANAHTARI

“CUMHURBAŞKANININ TALİMATI OLMADAN ÇÖZÜLEMİYOR MU?”

ALLAH RAHMET EYLESİN…

AKUT'TAN KAN VE KÖK HÜCRE BAĞIŞI

GİRESUN TURİZMİ İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

MİLLETVEKİLİ AYDIN'DAN TMO'YA ZİYARET

LOCALAR BOMBOŞ

“SELE KARŞI ÖNLEM ALIN, GÜVENDE KALIN!”

LAPAROSKOPİK YÖNTEMİYLE MİDE DELİNMESİ AMELİYATI YAPILDI

“FINDIKTA TEKELCİLER, DEVLETE KAFA TUTUYOR”