KÜLTÜR VE SANAT

KÜLTÜR VE SANAT Haberleri

“TÜRK MUTFAĞI HAFTASI” KUTLANIYOR

26.05.2022 11:02
“TÜRK MUTFAĞI HAFTASI” KUTLANIYOR

Giresun’da "Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri kapsamında yöresel ürünler etkinliği gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde kutlanan "Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri çerçevesinde, Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi işbirliğinde düzenlenen etkinlikte Giresun’un yöresel tatları tanıtıldı ve Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri şeflik yolunda önlük giydi.

"Asırlık Türk Mutfağı" konulu panel ile başlayan etkinlikte Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin önlük giyme töreni yapıldı.

Vali Enver Ünlü, birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Giresun'un zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu söyledi. Sahil şeridinde bulunan ilçelerin yeşil yapraklı bitkiler ve sebzelerle vegan mutfak yapısına sahip olduğunu dile getiren Ünlü, iç kesimlerde bulunan Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçelerinde de tahıl ürünleri, hamur işleri ve hayvancılığa dayalı et yemeklerinin ağırlık kazandığının görüldüğünü ifade etti.

Ünlü, kentin bakir yaylalarında yapılan hayvancılıktan elde edilen tulum, çökelek ile koyun ve keçi sütünden üretilen peynirin lezzetine işaret ederek, yine Giresun denildiğinde akla gelen ilk ürün olan fındığın da lezzeti ve kalitesiyle dünyada yetişen en kaliteli fındık olma özelliğini taşıdığını aktardı.

Türk Mutfağı Haftası'nı kutlayan Ünlü, "Asırlardır sofralarımızı şenlendiren reçetelerin tüm dünya için şifa ve afiyet kaynağı olmasını diliyorum. Türk mutfağının tanıtımı için bu önemli haftaya öncülük eden Cumhurbaşkanımıza, değerli Emine Erdoğan hanımefendiye ve Kültür ve Turizm Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyorum." dedi.

"KARALAHANA, MISIR, TAZE FASULYE, KURU FASULYE BU COĞRAFYANIN ÇOK ÖNEMLİ DEĞERLERİ"

Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Akif Şen ise Giresun mutfağının daha çok vejetaryen özellikleriyle öne çıktığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Aslında bu, zamanında bir zorunluluk olarak, insanların fakirlikten kaynaklanan, yeme içme ihtiyaçlarını gidermek için gerçekleştirdikleri bir durum. Doğadan toplanan yabani otlar, yabani mantarlar yöre mutfağının şekillenmesine sebebiyet verdi. Kara lahana, mısır, taze fasulye, kuru fasulye bu coğrafyanın çok önemli değerleri. Hayvancılık olarak da süt ve süt ürünleri mutfakta çok fazla kullanılmakta."

Giresun mutfağında 300'ün üzerinde yöresel ürün bulunduğunu aktaran Şen, ürünlerin Türkiye'de çok bilinmediğini, bu ürünlerin gastronomi turizmi bakımından tanıtımının yöreye katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından rektörlük binası önünde kara lahana çorbası, mısır ekmeği, samaksa, kiraz tuzlaması, sakarca, diken ucu kavurması gibi yöresel yemekler sergilendi.

Türkiye'nin farklı coğrafyalarından gelerek Giresun'da öğrenim gören üniversite öğrencilerine yöresel yemekler ikram edilen etkinliğe, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Nefes, kurum müdürleri, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

 

Samsun'da maden ocağı işletme ruhsatı açık artırma ile satışa çıkarıldı

Zamanaşımına uğrayacak menkul kıymetlere ilişkin duyuru yayınlandı

Aydın Söke'de toplu taşıma hatları kiraya verilecek

AHMET SAĞAT GÜNDEMDE YOK

SERGEN'DEN ÖMÜRLÜK İMZA

HABER GÜNDEMİ

AHMET SAĞAT GÜNDEMDE YOK

SERGEN'DEN ÖMÜRLÜK İMZA

“FINDIK FİYATI EN AZ 60 LİRA OLMALIDIR”

ŞAMPİYONLAR KEP FIRLATTI

ÇKS BAŞVURULARINDA SON GÜN 30 HAZİRAN!

“10 YILDA BİR ARPA BOYU YOL ALINAMAMIŞTIR”

GOPERATİF AKREDİTE KURS MERKEZİ OLDU!

GİRESUN'DA BİR İLKİ BAŞARDILAR!

“2,53 DOLARA FINDIK SATARAK PİYASAYI DÜŞÜRÜYORSUNUZ”

YAZ AYLARINDA SERİNLEMENİN DOĞAL YOLU MADEN SUYU