YAŞAM

YAŞAM Haberleri

“DERİ KANSERLERİ EN SIK GÖZLENEN KANSER TÜRLERİNDENDİR”

26.05.2022 10:59
“DERİ KANSERLERİ EN SIK GÖZLENEN KANSER TÜRLERİNDENDİR”

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr. Öğr. Üyesi Dermatoloji Uzmanı Işıl Deniz Oğuz, deri kanserlerinin en sık gözlenen kanser türlerinden olduğunu belirterek, “En sık gözlenen ve en önemlileri bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanomdur” dedi.

Deniz Oğuz, Mayıs Ayı Cilt Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle yaptığı açıklamada, diğer kanser türlerinde olduğu gibi deri kanserinde de erken anı ve tedavinin hayat kurtardığını söyledi.

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr. Öğr. Üyesi Dermatoloji Uzmanı Işıl Deniz Oğuz, deri kanserinin çok yavaş büyüyen tümörlerden oluştuğunu belirterek, “Bazal hücreli karsinom tüm kanserler içinde en sık gözlenen kanser türüdür. Özellikle güneş gören deri bölgelerinde (yüz, kulak, saçlı deri, el sırtı) görülmekle birlikte derinin her yerinde görülebilir. Genellikle deri yüzeyinden kabarık inci gibi parlak nodüller şeklinde ya da ortasında ülser (yara) olan kanamalı lezyonlar şeklinde karşımıza çıkar. Çok yavaş büyüyen tümörlerdir. Yıllar içinde yavaş yavaş büyüyüp daha sonra deri altındaki dokulara ve çevre dokulara yayılabilir. Skuamöz hücreli karsinom 2. sıklıkta görünen cilt kanseridir. Yine en sık derinin güneş gören yerlerinde gözlenir. Üzerinde kalın kabukları olan nodüller, üzerinde ülser olan sertleşmeler, iyileşmeyen yaralar şeklinde karşımıza çıkabilir. Hem deri hem de mukozalar adı verilen ağız içi ve genital bölgede de görülebilir. Tedavi edilmezse diğer organlara yayılabilir. Melanom daha az sıklıklar görülmektedir. Ancak son yıllarda sıklığı giderek artmıştır. En kötü seyirli kanserlerdendir. Erken tanı konulup tedavi edilmezse ölüme neden olabilir. Bu nedenle bu tür kanserlerin erken tanısı çok önemlidir. Derinin herhangi bir bölgesinde nevüs (ben) şeklinde ortaya çıkıp giderek büyür ve daha sonra metastaz yapıp diğer organlara yayılabilir” bilgilerini verdi.

“DERİ KANSERLERİ GELİŞİMİNDE BİR TAKIM RİSK FAKTÖRLERİ VARDIR”

Deri kanserlerinin gelişiminde bir takım risk faktörleri bulunduğuna dikkat çeken Deniz Oğuz şunları kaydetti;

“Şiddetli ve uzun süreli ya da aralıklı güneş maruziyeti, solaryum gibi yapay ultraviole ışınlarına uzun süre maruz kalmak, uzun süre açık havada güneş altında çalışmak (çiftçiler, balıkçılar gibi), özellikle çocukluk çağında geçirilen şiddetli güneş yanığı, ailesel ve /ve ya kişisel deri kanseri öyküsü, açık tenli, mavi/yeşil gözlü, kolay çillenen ,kolay güneş yanığı geçiren cilt yapısı, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanmak deri kanseri gelişimini kolaylaştırıcı önemli risk faktörlerindendir. Cilt kanseri riski olan kişilerin belli aralıklarla dermatoloji uzmanına başvurup deri muayenesi olması önerilmektedir. Bunun dışında deride iyileşmeyen yaralar, giderek büyüyen nodüller, tırnakta oluşan siyah çizgiler, sonradan (özellikle 40 yaşından sonra ) ortaya çıkan benler, eski benlerde büyüme, şekil  ve renk değişikliği ya da kanama olması durumunda mutlaka dermatoloji  muayenesi önermekteyiz. Unutmayalım erken tanı hayat kurtarır.”

 

 

 

 

Samsun'da maden ocağı işletme ruhsatı açık artırma ile satışa çıkarıldı

Zamanaşımına uğrayacak menkul kıymetlere ilişkin duyuru yayınlandı

Aydın Söke'de toplu taşıma hatları kiraya verilecek

AHMET SAĞAT GÜNDEMDE YOK

SERGEN'DEN ÖMÜRLÜK İMZA

HABER GÜNDEMİ

AHMET SAĞAT GÜNDEMDE YOK

SERGEN'DEN ÖMÜRLÜK İMZA

“FINDIK FİYATI EN AZ 60 LİRA OLMALIDIR”

ŞAMPİYONLAR KEP FIRLATTI

ÇKS BAŞVURULARINDA SON GÜN 30 HAZİRAN!

“10 YILDA BİR ARPA BOYU YOL ALINAMAMIŞTIR”

GOPERATİF AKREDİTE KURS MERKEZİ OLDU!

GİRESUN'DA BİR İLKİ BAŞARDILAR!

“2,53 DOLARA FINDIK SATARAK PİYASAYI DÜŞÜRÜYORSUNUZ”

YAZ AYLARINDA SERİNLEMENİN DOĞAL YOLU MADEN SUYU