YAŞAM

YAŞAM Haberleri

YAZI TERLEMEDEN GEÇİRMEK MÜMKÜN!

19.05.2022 14:09
YAZI TERLEMEDEN GEÇİRMEK MÜMKÜN!

Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Ekiz, aşırı terlemenin sosyal ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyen tıbbi ve sosyal bir problem olduğunu belirtti.

Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Ekiz, terleme botoksunun terleme tedavisinde en pratik uygulamalardan biri olduğunu ve kişinin yaşam kalitesine nasıl katkılar sağladığı hakkında bilgiler verdi. Doç. Dr. Özlem Ekiz “Her insan değişik ölçülerde terlemektedir ve tedavi gerekmemektedir. Ancak terleme her koşulda ortaya çıkabiliyorsa, kişinin psikolojini ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa, kıyafet seçimini belirliyorsa veya okul/iş hayatını negatif yönde etkiliyorsa mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum haline gelmektedir” şeklinde konuştu.

TERLEME PROBLEMİ ORTADAN KALKIYOR

Terleme botoksunun minimal risk içermesi, pratik, kolay uygulanabilir ve etkili oluşu ile günümüzde aşırı terleme tedavisi için en çok tercih edilen yöntemler arasında geldiğini söyleyen Doç. Dr. Özlem Ekiz, “Günümüzde terleme tedavisinde terleme botoksu, en pratik uygulamalardan biri olarak popüler hale gelmiştir. Terleme tedavisinde botoks enjekte edilerek terleyen bölgedeki ter bezlerine botoks içerisindeki klostridyumbotulinum adlı bir bakterinin salgıladığı bir nörotoksin ile sinir uyarımları bloke edilmektedir. Bloke olan sinir uyarımları sebebiyle terleme problemi ortadan kaldırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

EN SIK UYGULANAN YER KOLTUK ALTI

Koltuk altı bölgesi, avuç içi ve ayak tabanı bölgesinin terleme botoksunun uygulanabildiği bölgeler olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özlem Ekiz en sık kullanılan bölgenin koltuk altı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Özlem Ekiz; şu bilgileri paylaştı:

“Koltuk altı bölgesi vücutta en sık aşırı terleme şikâyeti ile başvurulan alandır. Koltuk altı terlemesi herkeste görülür. Ama sorun, bu bölgenin aşırı terlemesine bağlı olarak kişinin günlük hayatını ve yaşam kalitesini bozmasıdır. Bu bölgelere terleme botoksu uygulaması en basit tedavi yöntemidir. Koltuk altına terleme botoksu yapılması basittir. Koltuk altları temizlenir. Terlenen alan çerçeve içine alınır. Gerekli olgularda iyot-nişasta testi ile terleme alanı tam olarak tespit edilebilir. Daha sonra bu alan 2 cm aralar ile işaretlenir. Her bir bölgeye uygun dozlarda botoksuygulaması yapılır. Tekrarlanan dozlar etkinin devamlılığını sağlar” diye konuştu.

AVUÇ İÇİ TERLEMESİ İŞ HAYATINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Avuç içi terlemesinin kişinin yaşam kalitesini bozduğunu söyleyen Doç. Dr. Özlem Ekiz; “Avuç içi terlemesi, hastaların günlük işlerini yaparlarken, el sıkışırken, yazı yazarken veya sınav esnasında kâğıt ıslanacak kadar fazla miktarda avuç içi terlemesi olup, sosyal ve iş hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Avuç içine botoks uygulaması ile bu sorun ortadan kalkmaktadır” şeklinde konuştu.

AYAK KOKUSUNA KARŞI ETKİLİ OLABİLİR

Ayak tabanı terlemesinin aşırı terleme, ayakta koku ve kayganlık hissine neden olması ve bu durumun özellikle ayakkabısız ortamlarda, ev ziyaretlerinde kişiye çok sıkıntı yarattığını dile getiren Doç. Dr. Özlem Ekiz, şu bilgileri paylaştı:

“Bu bölgelerin tedavisi de aynı koltuk altı terleme botoksu uygulamalarında olduğu gibidir. Uygulanan doz, uygulama şekli ve etkinlik süresi aynıdır. Avuç içi ve ayak bölgesindeki aşırı terlemenin önlenmesi, kişinin toplum içindeki çekincelerini ortadan kaldırır ve kendini daha rahat hissetmesine katkı sağlar. Avuç içi ve ayak tabanı uygulamalarında ise ağrıyı en az seviyeye düşürmek için lokalanestezik kremler ve soğuk uygulamaları yapılmaktadır.”

15 DAKİKA İÇİNDE TERLEME SON BULUYOR

Terleme için botoks tedavisine başlanmadan önce şikayetçi olunan bölgelerdeki aktif terleme alanlarını belirlemek için gerekli durumlarda iyot-nişaşta testi yapıldığını vurgulayan Doç. Dr. Özlem Ekiz, “Daha sonra bu alanlar dezenfekte edilerek çok ince uçlu iğneler yardımıyla deri altına botoks enjeksiyonu yapılmaktadır. İşlem süresi 10-15 dakika kadar sürmektedir. İşlem sonrası hastalar hemen günlük hayatına geri dönebilmektedirler. Botoksun etkisi 3-5 gün içinde başlamakta, etkisi ortalama 7-8 ay devam etmektedir. Yine de unutulmamalıdır ki bu süreler kişiden kişiye değişmektedir”ifadelerini kullandı.

HAMİLE VE KANSER HASTALARINA UYGULANAMAZ

Terleme botoksunun kimlere yapılamayacağına da dikkat çeken Doç. Dr. Özlem Ekiz, “Terleme botoksunun diğer botoks işlemlerinde olduğu gibi hamilelere, emziren annelere, cilt üzerinde enfeksiyonu olan hastalara, myastheniagravis gibi nörolojik hastalıkları olan kişilere, kanser hastalarına ve ileri derecede kanama bozukluğu olan kişilere yapılmamaktadır. Sonuç olarak aşırı terleme problemi olan kişilerde botoks tedavisi pratik, etkili ve güvenilir bir yöntem olarak yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Kolay bir işlem olması her yerde yaptırılabilir düşüncesini beraberinde getirmemeli, konusunda uzman kişiler tarafından klinik veya hastane şartlarında yapılmalıdır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

Samsun'da maden ocağı işletme ruhsatı açık artırma ile satışa çıkarıldı

Zamanaşımına uğrayacak menkul kıymetlere ilişkin duyuru yayınlandı

Aydın Söke'de toplu taşıma hatları kiraya verilecek

AHMET SAĞAT GÜNDEMDE YOK

SERGEN'DEN ÖMÜRLÜK İMZA

HABER GÜNDEMİ

AHMET SAĞAT GÜNDEMDE YOK

SERGEN'DEN ÖMÜRLÜK İMZA

“FINDIK FİYATI EN AZ 60 LİRA OLMALIDIR”

ŞAMPİYONLAR KEP FIRLATTI

ÇKS BAŞVURULARINDA SON GÜN 30 HAZİRAN!

“10 YILDA BİR ARPA BOYU YOL ALINAMAMIŞTIR”

GOPERATİF AKREDİTE KURS MERKEZİ OLDU!

GİRESUN'DA BİR İLKİ BAŞARDILAR!

“2,53 DOLARA FINDIK SATARAK PİYASAYI DÜŞÜRÜYORSUNUZ”

YAZ AYLARINDA SERİNLEMENİN DOĞAL YOLU MADEN SUYU