YEREL

YEREL Haberleri

COĞRAFİ İŞARETLİ FINDIKLAR İTALYA VE İNGİLTERE’YE UĞURLANDI

02.10.2020 17:17
COĞRAFİ İŞARETLİ FINDIKLAR İTALYA VE İNGİLTERE’YE UĞURLANDI

FİSKOBİRLİK’ten İtalya ve İngiltere’ye coğrafi işaretli Giresun kalite fındık ihracatı.

Coğrafi işaret etiketleri FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar tarafından yapıştırılan fındıklar İtalya ve İngiltere’ye doğru yola çıktı.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, ihracatta coğrafi işaretli Giresun Fındığına ilginin yoğun olduğunu açıkladı. Coğrafi işaretli Giresun Kalite Fındıkların, iç ve dış piyasada rağbet görmeye başladığını belirten Başkan Bayraktar; ‘’fındıkta yeni sezonun başlaması ile birlikte ihracatta coğrafi işaretli ürünlere talep artmış durumda. Özellikle Avrupa ülkelerinden yoğun ilgi var. Coğrafi işaretli ürünler üretmek, dünyada karşılığı olan bir etiket. Bizde geçmiş yıllarda bunun önemini kavrayarak Giresun Kalite Fındıkları Coğrafi işaretle koruma altına aldık. Son olarak Ağustos ayı içerisinde Giresun Fındık Ezmesi Coğrafi İşaretle FİSKOBİRLİK tarafından tescillendi. Bu ay içerisinde bu ürünümüzün de üretimine başlamayı planlıyoruz. Hem üreticilerimize hem de tüketicilerimize faydalı çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. 

GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ

Bu yıl iç ve dış piyasada tüketicilerin FİSKOBİRLİK markalı ve Coğrafi İşaretle Tescillenmiş ürünleri daha sık göreceklerinin altını çizen Bayraktar; ‘’ yatırımlarımızı yaparken sadece bugünü değil yarını da düşünerek ilerliyoruz. Üreticilerimiz açısından geleceğin tarımına, verimlilik ve sürdürülebilirliğe önem veriyoruz. Tüketicilerimiz ise artık Coğrafi işaretli ürünlerimizle, tükettikleri ürünü üreten çiftçiye ve bölgeye, ürünlerin üzerinde bulunan qr kodları okutarak rahatlıkla ulaşabilmekteler. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde, fındıkta Coğrafi İşaretin her alanda aranan bir standart haline geleceğini düşünüyoruz. Bu nedenle ciddi bir altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Bu yılda bu yatırımların ne kadar doğru olduğunu yavaş yavaş görmeye başladık” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen fındık ihracatının tamamına yakının işlenmemiş fındık olarak gerçekleştirildiğine değinen FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar şunları söyledi;

“FİSKOBİRLİK olarak bunun önüne geçebilmek için uğraşıyoruz. Milli servetimiz olan fındığın, işlenmeden hammadde olarak ihraç edilmesi büyük bir hata. Dünyada fındık üretiminin 3 de 2 sinden fazlası Türkiye’de gerçekleşiyor. Fındık konusunda her tür çalışma Türkiye’de yapılıyor. En kaliteli fındık bu topraklarda yetişiyor. Fındığı işleyip nihai mamul olarak satmak varken, hammadde olarak ihraç etmek ülkemiz açısından çok ciddi kayıplara neden oluyor. Devletimiz fındıkta markalaşma ve nihai mamul üretimini destekleyici adımları bir an önce atmalıdır.”

 

 

 

ŞENYÜREK; GİRESUN ŞENLİKOĞLU'NDAN KURTULMAK İÇİN GÜN SAYIYOR

Giresun'a yeni bentler, yeni köprüler geliyor

Tümay Bekci hoca Giresun için bir şans!

Ordu da raylı sisteme geçiyor

Tarım ÜFE Aralık 2023'te aylık yüzde 6,34, yıllık yüzde 52,66 arttı

HABER GÜNDEMİ

Giresun'a yeni bentler, yeni köprüler geliyor

Ordu da raylı sisteme geçiyor

Tarım ÜFE Aralık 2023'te aylık yüzde 6,34, yıllık yüzde 52,66 arttı

Kurslar denetim altında!

Evde bakım yardımları hesaplarda!

2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'nde kesintisiz ulaşım

İŞ DÜNYASI ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ BEKLİYOR!

“Kusursuz bir güç birliğiyle Köse'nin etrafında kenetlendik”

Sağlık Müdürü Bulut, ilçe ziyaretlerini sürdürüyor

Eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında bilgi aldı