YEREL

YEREL Haberleri

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ İSTİYORUZ!

15.11.2019 16:52

Giresun’da bir araya gelen engelli aileleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Giresun’a engelsiz yaşam merkezi” istediklerini belirttiler. Bir engelli annesi olan Rabia Akkuş ve gazeteci Fırat Akyol’un öncülüğünde başlatılan ve toplanan 2 bin 500’ün üzerindeki imza Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderildi.

Tüm hayatlarını engelli çocuklarına adayan aileler Giresun’a bir engelli merkezi kurulması için Atatürk Meydanı’nda bir araya gelerek, seslerini duyurmaya çalıştı. Engelli aileler adına bir basın açıklaması yapan Rabia Akkuş, “Bizler engelli aileleriyiz. İşimizin zor olduğunun farkındayız. Zorluklara rağmen direnmek zorundayız. Hemen hemen hepimiz “Benden sonra ne olacak” kaygısı içerisindeyiz. En azından bizler sağlığımız yerindeyken engelli bireylerimiz için ne yapabiliriz sorusundan yola çıkarak ilimizde bir engelsiz yaşam merkezinin eksikliğini düşündük. İlimizde engelli bireylerin ve ailelerinin günlük yaşamında vakit geçirecekleri eğitim kurumları dışında mekanları yoktur. Ailelerin eğitim saatleri dışında engelli çocuklarıyla gidebilecekleri engelli bireyi bırakıp kendilerine zaman ayırabileceği güvenli bir yaşam alanı bulunmamaktadır. İlimizde başlattığımız imza kampanyası ile açılmasını talep ettiğimiz engelliler için engelsiz yaşam merkezinde, bedensel gelişim, resim, müzik, oyun, eğlence odası, çok amaçlı etkinlikler salonu, okuma salonu, kafeterya gibi birçok bölümün açılmasını talep etmekteyiz. Engelli ve ailelerine önemli sosyal destek sağlayacağını düşündüğümüz bu projeye destek veren kişi ve kurumlara teşekkür ederiz” dedi. Gazeteci Fırat Akyol da yaptığı basın açıklamasında, engelli yaşam merkezinin aileler için önemine vurgu yaparak şunları kaydetti;

“Dünya nüfusunun % 10 u ülkemiz nüfusunun % 12 sini engelliler oluşturmaktadır. Bu oran ülkemizde  takriben 8 milyon kişiye tekabül etmektedir. Gelişmiş olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de engelliler konusunda gerek eğitim gerekse istihdam yönünden bir takım tedbirler alınmaktadır. Ancak engelliler için yapılan düzenlemeler maalesef yeterli olmamaktadır. İlimizde bulunan engellilerin yaşam kalitesini artırmak, onların sosyalleşmesini sağlamak, eğitim, spor, eğlendirici faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak için ve ayrıca engelli bireylerimizin Annelerinin günde 3- 5 saatliğine de olsa kendilerine zaman ayırmaları, tedavilerini yaptırmaları, alış-verişe çıkmaları, arkadaş ziyareti yapmaları, biraz nefes almaları için çocuklarını devletimizin güvenilir ve şefkatli kanatları altına emanet etmek istemektedirler. Bunun içinde ilimizde “engelsiz yaşam merkezi”ne mutlak ihtiyaç vardır. “Ben tek başıma ne yapabilirim” önyargısını kıran,  engelli annesi Rabia Akkuş ve arkadaşları koordineli çalışarak zaten zor durumda olmalarına rağmen ilgili mercilere gönderilmek üzere 2100’ ün üzerinde imza toplamışlar ve sorunlarını halkımızla paylaşmışlardır. Engelli ailelerimiz Devlet büyüklerimizden sorunlarına el atılmasını bu mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istemektedirler.”

RENKTAŞLARIN PUAN SAVAŞI

“GİRESUNSPOR'A HERKES DESTEK OLMALI”

KARAAHMET; “MÜFETTİŞ ART NİYETLİ, O PARAYI BİZ ÖDERİZ”

TEYYAREDÜZÜ MAHALLESİ'NDE ASFALT ÇALIŞMASI

EGA MARKET AÇILDI

HABER GÜNDEMİ

KARAAHMET; “MÜFETTİŞ ART NİYETLİ, O PARAYI BİZ ÖDERİZ”

EGA MARKET AÇILDI

“İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ, KUTSAL BİR VAZİFE İFA ETMEKTEDİR”

KAPALI SPOR SALONU MEVCUT YERİNDE YENİLENECEK

ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN

SEL BÖLGESİNDE OPERATÖRLERİ DÖVENLER TUTUKLANDI

"GİRESUN'UMUZDA GENÇLİK MERKEZİ OLMAYAN HİÇBİR İLÇEMİZ KALMAYACAK"

TEMİZ ÇEVRE TEMİZ KEŞAP!

“SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJESİNİN TAKİPÇİSİYİZ”

“EN GÜÇLÜ KALKANIMIZ MASKE VE SOSYAL MESAFE!”