YEREL

YEREL Haberleri

“FINDIK VE TURİZM KONUSUNDA İHTİSASLAŞMAK İSTİYORUZ”

14.11.2019 17:53

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi" kapsamında üniversite teması olarak "Fındık, Turizm ve Rekreasyon" konusunda YÖK'e başvurduklarını kaydetti. Can, YÖK tarafından taleplerinin kabul edilmesi halinde Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Fındık Araştırma Enstitüsünün ortak kullanımını talep edeceklerini açıkladı.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Giresun Üniversitesi’nin son durumu ve hedefleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Giresun'un gelişimine en önemli katkıyı sağlayacak olan kurumun Giresun Üniversitesi olduğunu belirten Can, amacının üniversiteyi iyi yerlere ve yükseklere taşımak olduğunun altını çizdi. Can, görev sürecinde çalışma barışı huzurunu oluşturacaklarını, fiziki altyapı ve üst yapı eksikliklerini gidereceklerini vurgulayarak, yine Giresun Üniversitesini seviye, kalite, eğitim, akademik üretim bakımından da saygın noktalara taşımak için çalışacaklarını söyledi.

Can, "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi" kapsamında üniversite teması olarak "Fındık ve Rekreasyon" konusunda YÖK'e başvurduklarını aktararak, "FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü Giresun'da. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Fındık Araştırma Enstitüsü Giresun'da. Gen bankası var. Dünya ve Türkiye'nin tek gen bankası. Lisanslı depolama tesisi var. Bunları gerekçe göstererek YÖK'e başvurduk” diye konuştu.

Can, Giresun'da turizmin de öne çıktığını, bu yönde de çalışmalarının olacağını kaydetti.

Yayla ve sahil kesimde turizm tesisleri oluşturacaklarını açıklayan Can, “Giresun'un öne çıkması gerektiği alanlardan biri turizm. Adası, kalesi, yaylaları, sahilleri çok güzel. Tarihi dokusu da çok güzel. Turizm alanlarında hangi adımlar atılacağını belirleyeceğiz. Bir yaylamızda örnek tesis kuracağız. Sahilde bir turizm işletmesi düşünüyoruz” dedi. Rektör Can, özlük haklarının en temel hak olduğunu söyleyerek, “Hiçbir ayrım gözetmeksizin, siyasi görüşü, duruşu ne olursa olsun kim doktorasını yapmışsa, kadromuz varsa, YÖK'ün koyduğu kriterlere takılmıyorsa hiçbir ayrım yapmadan kimin doktor öğretim üyesi kadrosuna ihtiyacı varsa vereceğim, kimin doçent, profesörlük kadrosun ihtiyacı varsa vereceğim. Ben, özlük haklarını en temel hak olarak görüyorum benim partimden değil, bende uzak durdu isterse bana küfretsin, sövsün ne yaparsa yapsın ben onun hakkını vereceğim. Bunu neden söylüyorum? Ben, Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde profesörlüğünü tam 7 yıl geç almış birisiyim. Ben bana yapılanları başkasına yapmayacağım kesinlikle” değerlendirmesinde bulundu.

GÜRE VE AKSU DA İKİ KAMPUS OLUŞTURULLACAK

Akademik birimleri Güre ve Aksu bölgesinde toplamak istediklerini kaydeden Rektör Can, “Güre yerleşkesini ıslah etmek, büyütmek ve geliştirmek gerekiyor. Bu bağlamda yanı başımızda FİSKOBİRLİK'in tesisi var. 64 dönüm burası. Birlik yetkilileri ile görüşüyoruz ve belli bir noktaya geldi. Fen, sosyal ile mühendislik bilimlerini burada toplamayı düşünüyoruz. Sağlıkla ilgili birimleri de Aksu Mahallesi'ndeki eski kağıt fabrikası arazisinde toplamak istiyoruz. Eğitim araştırma hastanesi burada yapılıyor. Tıp, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakültelerimizin binalarını buraya yaparak bölge sağlık kampüsü haline getirilecek” dedi.

DİŞ FAKÜLTESİ SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇERİSİNDE OLACAK

Diş Hekimliği Fakültesinin merkeze kurmak istediklerini belirten Can şunları söyledi;

“Şehrin bazı yerlerinde arsalarımız var Aksu'daki ikinci kampüs için TOKİ ile takasa girerek Diş Hekimliği fakültesini almak istiyoruz. Ben buranın çocuğuyum yanlış bir şey yaparak iz bırakmak istemiyorum. Bulancak'a söz verilmiş ama Bulancak'a teknik bilimlerin ilgili programlarını götürürüz orada organize sanayide var öğrenciler stajda görürler böylelikle 500 öğrenci alırız ama bin 500 öğrenci götürürüz Bulancak'ı kesinlikle mağdur etmeyiz biz şehre tepeden bakıyoruz Diş Hekimliğinin yeri kesinlikle merkez olmalı.”

RENKTAŞLARIN PUAN SAVAŞI

“GİRESUNSPOR'A HERKES DESTEK OLMALI”

KARAAHMET; “MÜFETTİŞ ART NİYETLİ, O PARAYI BİZ ÖDERİZ”

TEYYAREDÜZÜ MAHALLESİ'NDE ASFALT ÇALIŞMASI

EGA MARKET AÇILDI

HABER GÜNDEMİ

KARAAHMET; “MÜFETTİŞ ART NİYETLİ, O PARAYI BİZ ÖDERİZ”

EGA MARKET AÇILDI

“İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ, KUTSAL BİR VAZİFE İFA ETMEKTEDİR”

KAPALI SPOR SALONU MEVCUT YERİNDE YENİLENECEK

ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN

SEL BÖLGESİNDE OPERATÖRLERİ DÖVENLER TUTUKLANDI

"GİRESUN'UMUZDA GENÇLİK MERKEZİ OLMAYAN HİÇBİR İLÇEMİZ KALMAYACAK"

TEMİZ ÇEVRE TEMİZ KEŞAP!

“SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJESİNİN TAKİPÇİSİYİZ”

“EN GÜÇLÜ KALKANIMIZ MASKE VE SOSYAL MESAFE!”