YEREL

YEREL Haberleri

FİSKOBİRLİK ‘NUGA’ İLK 4’TE!

28.10.2020 17:16

1938 yılında Giresun’da kurulan ve bir üretici birliği olan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) üreticiden aldığı ürünü mamul haline getirerek, fındığa katma değer sunmaya devam ediyor.

FİSKOBİRLİK iştiraklerinden Entegre Fındık İşleme Tesisi (EFİT A.Ş) son yıllarda teknolojisi yenileyerek özellikle mamul noktasında hem iç hem de dış pazarda aranan bir marka haline geldi. Bünyesindeki laboratuarda Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veren FİSKOBİRLİK EFİT A.Ş fındık kreması (nuga) sektöründe 4 firma arasındaki yer alıyor. Fındık ezmesinde pazarın lider markası olan FİSKOBİRLİK son olarak şeker ilavesiz fındık ezmesini de tüketici ile buluşturdu. Fındık İşleme Tesisinde yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayan FİSKOBİRLİK, coğrafi işaretli Giresun kalite tombul fındık ile fındık ezmesini ise sürdürülebilir ve izlenebilir gıda etiketiyle tarladan sofraya tüketiciye ulaştırıyor. FİSKOBİRLİK, ABD, İngiltere ve İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa birliği ülkesi ve uzak doğu ülkesine fındık mamulü ihracatı gerçekleştiriyor. FİSKOBİRLİK EFİT A.Ş Üretim Müdürü Murat Karaahmetoğlu, FİSKOBİRLİK’in fındığı A’den Z’ye çikolatasına kadar işleyerek ekonomik katma değer sağlayarak, fındık üreticisi ve iş istihdamına büyük katkı sunduğunu kaydetti. EFİT A.Ş de FİSKOBİRLİK markasıyla üretilen fındık kremasından ezmesine birçok fındıklı mamulünün hem iç hem de dış pazarda tüketiciyle buluşturulduğunu aktaran Karaahmetoğlu, Avrupa birliği ve uzak doğu ülkelerine ihracat gerçekleştirildiğini vurguladı. Nuga markasıyla üretilen kakaolu fındık kremasının iç piyasada ilk dört firma arasında yer aldığının altını çizen Karaahmetoğlu, kakaolu fındık kremasında kısa sürede müthiş bir satış rakamı yakaladık. Ar-Ge departmanımız yeni fındıklı mamuller noktasında sürekli çalışmalar yürütmekte. Son olarak şekerli fındık ezmesine alternatif olarak, şeker ilavesiz fındık ezmesi üretimini gerçekleşti. Bu ürünümüzün satışlarımızdan çok memnunuz. Yılda 4 tane yeni ürün geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“FINDIK HAM MADDESİNİN EN BÜYÜK TEDARİKÇİSİYİZ”

EFİT A.Ş İşletme Müdürü Murat Karaahmetoğlu, şekerli mamuller bölümünde günlük 55 ton kakaolu fındık kreması üretimi gerçekleştirdiklerini belirten şunları söyledi;

“Eskiden bu üretim miktarına hayal olarak bakıyorduk. Üretim bandımızda Ocak 2021’den itibaren yüzde 50 daha kapasite artışı hedefliyoruz. Fındık işleme bölümümüz ise günlük 20 ton kavrulmuş fındık üretimini gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük çikolata ve kek firmalarının endüstriyel fındık ham madde ihtiyacını karşılıyoruz. En büyük tedarikçi pozisyonundayız."

KTÜ İLE AR-GE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

EFİT A.Ş Ar-Ge Departmanı Yöneticisi Özlem Ertemoğlu Özdemir ise, FİSKOBİRLİK markaları mamulleri daha fazla tüketiciyle buluşturmak için Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, Karadeniz Teknik Üniversitesi ile FİSKOBİRLİK arasında yapılacak olan protokolle Ar-Ge çalışmalarını bir adım daha öne taşıyacaklarını ifade etti.

KELEŞ; “ÖNÜMÜZE BAKACAĞIZ”

TRABZON'DAN GİRESUN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NE ZİYARET

YENİ EĞİTİM NEFERLERİ ANT İÇTİ

ÇOTANAKLAR'DAN KIZILAY'A KAN BAĞIŞI

“BÖLGESEL KALKINMANIN GÜZEL BİR YANSIMASI”

HABER GÜNDEMİ

YENİ EĞİTİM NEFERLERİ ANT İÇTİ

ÇOTANAKLAR'DAN KIZILAY'A KAN BAĞIŞI

“ESNAFA ACİL KREDİ DESTEĞİ NEFES OLACAKTIR”

KADINA ŞİDDETE HAYIR!

KUPAYA "DEVAM" ÇEKTİK

İŞKUR'DAN, EKPSS HATIRLATMASI

GİRESUNSPOR KUPA MESAİSİNDE

SÜRÜCÜ KAYIP!

ARAÇ FİLOSU GÜCÜNE GÜÇ KATTI

“GİRESUN DENİZİ İLE BULUŞUR”