YEREL

YEREL Haberleri

GİRESUN’DA GÜNEŞ ENERJİYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

19.09.2019 15:59
GİRESUN’DA GÜNEŞ ENERJİYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

TKDK İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, DOKA’nın hibe desteği ile yapılan GES Enerji sahası fizibilite projesinin TKDK hibe projeleri için çok önemli bir kaynak oluşturacağını, bu sahanın projelendirilmesi halinde trafo kapasitesinin oluşturulduğu, iletim hat kalınlıklarının artırıldığı ve yapılaşma izinlerinin kolaylıkla verildiği, altyapısı hazır yatırım parsellerin üretildiği, bu sayede bağlantı izinlerinin kolaylıkla alındığı çok sayıda proje için TKDK olarak hibe verebileceklerini ifade etti. Kurşun, GES planlı sahasının fizibilite projesine başlarken yenilenebilir enerji yatırımlarının tüm teşebbüslere açık ve araziye yapılabilir bir durumda iken 12.05.2019 tarihli Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği değişikliği ile getirilen kısmi düzenlemeleri Milletvekili Cemal Öztürk ile paylaştı.

DOKA temsilcisi Göktürk Ömür, bu fizibilite çalışmasının Giresun’la beraber ÇORUH EDAŞ dağıtım şirketi bölgesindeki iller için de önemli olduğunu, bu bölgede GES işletmesi kuracak tüm yatırımcılara hitap ettiğini söyledi. Ömür konuyla ilgili atılacak somut adımların DOKA dahilindeki illerle paylaşacağını ifade etti.

Tarım İl Müdür Yardımcısı Ergünal Cömert, bahsedilen tescil harici olan arazinin mera vasfıyla tescil edilmediğini, bu haliyle hazine arazisi olarak tescil edilmesi halinde Tarım İl Müdürlüğü’nce Milli Emlak Müdürlüğü'nün yapacağı idari tescil için bir engel görülmediğini ifade etti. Milli Emlak Müdürü Barış Cantürk ilgili sahanın ham toprak vasfıyla hazineye tescil edilip kadastronun geçmesi durumunda bizzat kendileri tarafından yatırım talebinde bulunacak olan yatırımcılara kiralama yapabileceğini veya sahanın tamamını bir kamu kurumunun kiralayarak alt kiracılara parselasyon suretiyle kiralama yapabileceğini kaydetti.

Tapu Kadastro İl Müdürü Erdinç Eren tescil harici olan bu sahanın mutlaka idari tescilinin yapılması gerektiğini, bu ve benzeri planlı toplu yatırımlar için Kadastro Müdürlüğü olarak bilgi paylaşımında bulunmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi. Fizibilite projesini hazırlayan North Enerji Genel Müdürü Oktay Gül, bölgede yenilenebilir enerji üretim kooperatifçiliğini yaygınlaştırılmasını istediklerini ancak yatırımların önündeki alt yapı ve bürokratik engellerin fazla olması, trafo kapasitelerinin yetersiz olması,iletim hattı kalınlıklarının yetersiz olması,imar durumunun olmayışından kaynaklı sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Yapılan değerlendirmelerden sonra Milletvekili Öztürk yapılan fizibilite çalışmasını değerli bulduğunu, kendisine iletilen konuların takipçisi olacağını, öncelikle ilgili sahanın hazineye ham toprak vasfıyla kadastro edilmesi gerektiğini belirtti.

TKDK’nın devam eden sunumunda 2019 yılı içerisinde son iki çağrıda kurumun toplam 43 projeye onay verdiği, toplam yatırım tutarı 109 milyon olmakla beraber yatırımların hayata geçmesiyle birlikte yatırımcılara 55 milyon hibe desteği sağlanacağı anlatıldı. Ayrıca projelerin artırılmasıyla ilgili diğer yatırım sektörlerinde yatırım parsellerinin oluşturulduğu planlı sahaların gündeme getirilmesiyle TKDK’nın destekleyeceği projelerin artacağı konusunda fikir birliğine varıldı.

Milli Piyango İdaresine ait 13 adet kamu konutu satışa çıkarılıyor

Ankara Üniversitesi 89 öğretim üyesi alacak

“YABANCILAR ÇOK KALİTELİ OLMALI”

GİRESUN'DA VAKA DÜŞÜŞÜ SÜRÜYOR!

“FINDIK SADECE REKOLTE VE FİYATTAN İBARET DEĞİL”

HABER GÜNDEMİ

GİRESUN'DA VAKA DÜŞÜŞÜ SÜRÜYOR!

“FINDIK SADECE REKOLTE VE FİYATTAN İBARET DEĞİL”

"KUDÜS: MÜSLÜMANLARIN KIBLE DAVASIDIR"

GİRESUN 1. OSB'NİN ALTYAPI SORUNLARI İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

TÜRK EĞİTİM-SEN 29 YAŞINDA!

DALKIRAN ZARARLISINA KARŞI TUZAK!

“ASIL HEDEF ZARARA UĞRATMAMAK”

GİRESUN MUHTAR DERNEĞİ'NDE KADIN MUHTAR DÖNEMİ!

BAŞER'DEN BEKTAŞ'A SAAT KULESİ YANITI!

DSİ YATIRIMLARI ARTARAK DEVAM EDİYOR