YEREL

YEREL Haberleri

“RENKLİ VE GÖRKEMLİ BİR FESTİVAL OLACAK”

13.05.2022 18:23
“RENKLİ VE GÖRKEMLİ BİR FESTİVAL OLACAK”

45. Uluslararası Giresun Aksu Festivali hazırlıkları tamamlandı. Festivalde, 6 sanatçı konser verecek, yerli yabancı ekipler katılacak, 23 ülke stant açacak.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu her yıl geleneksel olarak düzenlenen dört bin yıllık tarihi olan Uluslararası Giresun Aksu Festivalinin bu yıl çok daha renkli ve görkemli geçeceğini söyledi. Başkan Şenlikoğlu düzenlediği basın toplantısında, son iki yıldır pandemi dolayısıyla festivalin yapılamadığını anımsatarak bu yıl ise coşkulu bir şekilde festivalin 45. yılının kutlanacağını kaydetti. Festivalin Giresun’un ulusal düzeyinde tanıtımı için büyük önem arz ettiği ifade ede Başkan Şenlikoğlu, “19-22 Mayıs tarihleri arasında kutlayacağımız Mayıs Yedisi Şenliklerimiz için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Adetlerimiz gelenek ve göreneklerimiz bizim için çok değerli. Bu festivalimiz Giresun tarihinde her zaman apayrı bir yere sahip olmuştur. Binlerce yıldır hiçbir yıl kesintiye uğramadan ilimizin her yerinden vatandaşlarımızla bu coşkuyu yaşıyoruz. Hepimizin ortak değerleri var, bu değerleri yaşatmak için elimizden geleni yapmalıyız. Bu değerleri gelecek nesillerimize öğretmeli ve aktarmalıyız. Bizim belediye olarak en önemli görevimiz kendi kültürümüzü önce ülkemiz içinde daha sonra da uluslararası arenada tanıtmak” dedi.

Festivale yurt içinden Bursa Büyükşehir Belediyesi, Afyon Belediyesi, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Ankara Polatlı Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekiplerinin katılacağını paylaşana Başkan Şenlikoğlu, “Yabancı olarak ise 23 ekip ülkelerini tanıtan stant kuracak olup bu ülkeler içinden dördü gösteri sunacak. Konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayıp misafir edeceğiz. Gelenek ve göreneklerimizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Bir aya yakın süredir festival komitemiz ve ilgili birimlerimiz hem sahada hem içerde çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz yıllara nazaran festival alanındaki eksikliklerin tamamını giderip bakım onarım, çevre düzenlemesi ve temizlik çalışmalarıyla şenlik alanını festivalimize hazır hale getirdik. Tüm hemşehrilerimizi yöresel kültürümüzü yaşatmak adına Mayıs Yedisi Şenliklerine davet ediyorum. Festivalin Giresun’umuza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

GECE 03.00’DA KÖYDEN YÜRÜYÜŞ

Diğer yandan, önceki festivallere oranla bu festivalde farklılıklar yaşanacak. 19 Mayıs gecesi Sarvan Köyü’nden gece 03.00’da başlayarak festival alanında sona erecek olan yürüyüşle festivalin ilk yılları anımsatılacak. Ayrıca, 3 gün boyunca festival sahası etkinliklerle coşkulu tutulacak. Bir diğer farklıetkinlikle ise Lunapark bölgesinden Atapark’a kadar olan güzergâh boyunca ressamlar Giresun Adası’nı çizecek.

 

 

 

BULANCAK BELEDİYESİ'NDEN GENÇLİK FESTİVALİ

MEYTAP PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

HEMŞEHRİMİZ MURAT YILDIZ'A ASILSIZ İFTİRA

30 BİNA, 150 KONUT, 38 İŞ YERİ, 2 OTEL YAPILACAK

AÇIK VE NET DESTEK!

HABER GÜNDEMİ

BULANCAK BELEDİYESİ'NDEN GENÇLİK FESTİVALİ

MEYTAP PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

HEMŞEHRİMİZ MURAT YILDIZ'A ASILSIZ İFTİRA

30 BİNA, 150 KONUT, 38 İŞ YERİ, 2 OTEL YAPILACAK

AÇIK VE NET DESTEK!

PEREZ YILIN 11'İNDE

KARAAHMET TEŞEKKÜR ETTİ

BAĞIMLILIKTAN UZAK SAĞLIKLI BİR YAŞAM DİKKAT ÇEKİLDİ

GİRESUNSPOR'A 63 SARI, 4 KIRMIZI

“EL ELE VERİP HEP BİRLİKTE ÜRETİMİ ARTIRMALIYIZ”