YEREL

YEREL Haberleri

全AATLERン AYARLAMA ENSTンTワSワ誰ワN GALASI YAPILDI

17.11.2019 18:03

Giresun Belediye ゙ehir Tiyatrosu perdelerini açt

Giresun Belediyesi ゙ehir Tiyatrosu hazrlam olduu ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ oyununun galasn yapt. Vahit Sütla Sahnesinde 2019-2020 tiyatro sezonunu Ahmet Hamdi Tanpnar’n yazd Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanndan uyarlanan tiyatro oyunu ile Belediye ゙ehir Tiyatrosu perdelerini tiyatroseverlere açt. Oyunun galasna Belediye Bakan Aytekin ゙enlikolu, Belediye Bakan Yardmclar ゙erafettin Vurgun ve Abdurrahman Demirel, meclis üyeleri, daire müdürleri ve çok sayda tiyatrosever katld. Ahmet Hamdi Tanpnar’n yazm olduu Saatleri Ayarlama Enstitüsü romann iki yl önce yeniden tiyatroya uyarlayan isimlerden Dramaturg Pnar Gürbüzolu’da oyunun kalasna katlanlar arasndayd. 2 perdeden oluan ve toplamda 120 dakika süren oyunun Sanat Yönetmenliini Özden Aydn, Yönetmen Yardmcln ise Duygu Aydn yapt. Oyuncu kadrosu ise u isimler yer ald; Ahmet Önda, Harun Murat Aydn, Erdoan Cüneyt Kamanolu, Derya Kabayel, Duygu Aydn, Aye Gül Çavuolu, Ayegül Yenal, Nevin Dizdar, Eray Akta, Fikret Öüd, Yakup Topçu, Ali ンlker Pir ve Atakan Atlar. Oyunda Eray Akta Sahne Amiri, Erdoan Cüneyt Kamanolu Dekor, Ergin Kaçmaz Ses Efekt ve Ziya Kostakolu Ik Tasarm görevlerini üstlendi. ンzleyenler tarafndan büyük alk alan oyunun bitmesinin ardndan sahneye gelerek konuma yapan Belediye ゙ehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Özden Aydn; “Bu güzel gecede bizleri yalnz brakmayarak geldiiniz için hepinize çok çok teekkür ederim. Arkadalarmzla birlikte yaklak iki buçuk aydr bu oyunun hazrlanmas ve sahnelenmesi için urayoruz. Gece gündüz demeden çalmalarmz sürdürdük ve sizlerin beenisine sunduk. ゙ehir tiyatromuza desteklerini esirgemedii için Belediye Bakanmz Aytekin ゙enlikolu’na, bizleri hiçbir zaman yalnz brakmayarak her zaman yanmzda bulunan ve bizlerin en büyük destekçisi olan Belediye Bakan Yardmcmz Abdurrahman Demirel’e, Kültür ve Sosyal ンler Müdürlüü Koordinatörümüz Süleyman ゙ahin’e çok çok teekkür ederim. Bu güzel gala gecesine gelerek bizleri yalnz brakmadnz için sizlere de sonsuz teekkürlerimi sunuyorum, hepinizin ayaklarna salk” dedi.

Dramaturg Pnar Gürbüzolu’da konumasnda unlar ifade etti; “Yaklak iki yl önce Özge Ökten ile romandan tiyatroya uyarladmz bu eserin sahneleneceini örendiimde çok mutlu oldum. Emei geçen tüm oyuncu ve teknik arkadalara teekkür ederim, gerçekten bizlere güzel bir gece yaattlar.”

Belediye Bakan Yardmcs Abdurrahman Demirel ise yapt konumada unlar söyledi; “Benim ゙ehrim Giresun diyerek çkm olduumuz bu yolda ehrimizin önemli deerlerini hiçbir zaman unutmayarak her zaman hatrlayacaz ve hatrlamaya devam edeceiz. Edebiyat dünyasnn usta isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpnar’n yazm olduu Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanndan tiyatroya uyarlanan oyunu arkadalarmz sizlere oynad. Gece gündüz demeden bu oyunun hazrlanmas için uratlar. Ve sonunda sahnelediler. Kendilerine çok çok teekkür ediyorum. Emeklerine salk. Ayrca ehir tiyatromuza desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Belediye Bakanmz Aytekin ゙enlikolu’nu da ayrca teekkür ederim.”

Sahnede oyuncular ve teknik ekibi tek tek tebrik eden Bakan ゙enlikolu da konumasnda unlar söyledi; “Bugün özel bir gün. Yönetim olarak çktmz bu yolda, sanat alanlarmzda dilimizin yeniden kefi ve kültürel olarak kendi biçimimizi, deerlerimizi ortaya çkarmak için çalyoruz. Tiyatro geleneimizden bahsedebilmemiz için, içinde olduu toplumun dilini konumas, o toplumun krlma noktalarn sahneye tamasyla ancak olabilir. ンçinde bulunduu topluma kör ve sar olan bir sahne, bir gelenek oluturamayacaktr. Bu düüncelerle kültürümüzün ve sanatmzn dilini yeniden kefedip sahneye tamak gayemizdir. Kimlii olan bir yap, bizi ve sahnemizi hem ulusal alanda, hem de uluslararas alanda temsil edebilecektir. Bu düüncelerimizi ehrimizin köklü kurumlarndan olan ゙ehir Tiyatromuzda bu sezondan balayarak sahneye tayoruz. Edebiyatmzn en önemli temsilcilerinden olan Ahmet Hamdi Tanpnar’n “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” ile 2019-2020 sezonuna balyoruz. ゙ehir Tiyatromuz içinde olduu toplumun dili olacak. Tiyatromuz bünyesinde çeitli atölyeler hayata geçecek. Tiyatro Yazarl Atölyesi, Yönetmenlik Atölyesi gibi.  Geçmi zamanlardan beri var olan oyunculuk atölyelerimiz çeitli ya kategorilerinde u an devam ediyor. Sahnemizi ve etkinliklerimizi takip edin. ンyi ve hayrl bir kültür ve sanat sezonu geçirmemizi diliyorum. Geleneimizin en önemli sahne cümlesi ile sahnede bu akam 2.5 aydr oyunu sahnelemek için çalan bata yönetmen, oyuncu, dekorcu, kostümcü ve teknik ekipte yer alan çalma arkadalarma ve seyretmeye gelme zahmeti gösteren sizlere çok teekkür ediyorum. Her ne kadar sürç-i lisan edersek affola.”

Oyun her hafta Cuma ve Cumartesi akamlar saat 20.00’da Vahit Sütla Sahnesinde tiyatroseverler ile buluacak.

RENKTA゙LARIN PUAN SAVA゙I

敵ンRESUNSPOR'A HERKES DESTEK OLMALI

KARAAHMET; 溺ワFETTン゙ ART NンYETLン, O PARAYI BンZ ヨDERンZ

TEYYAREDワZワ MAHALLESン'NDE ASFALT ヌALI゙MASI

EGA MARKET AヌILDI

HABER GワNDEMン

KARAAHMET; 溺ワFETTン゙ ART NンYETLン, O PARAYI BンZ ヨDERンZ

EGA MARKET AヌILDI

鈍TFAンYE TE゙KンLATIMIZ, KUTSAL BンR VAZンFE ンFA ETMEKTEDンR

KAPALI SPOR SALONU MEVCUT YERンNDE YENンLENECEK

゙EHRンMンZE HAYIRLI OLSUN

SEL BヨLGESンNDE OPERATヨRLERン DヨVENLER TUTUKLANDI

"GンRESUN'UMUZDA GENヌLンK MERKEZン OLMAYAN HンヌBンR ンLヌEMンZ KALMAYACAK"

TEMンZ ヌEVRE TEMンZ KE゙AP!

鉄AMSUN-SARP DEMンRYOLU PROJESンNンN TAKンPヌンSンYンZ

摘N GワヌLワ KALKANIMIZ MASKE VE SOSYAL MESAFE!